The Annual
Lion's Club Ski Jumping
at the ORDA Intervale Ski Jumps
Lake Placid, NY
Saturday, March 15, 2014

The annual Lake Placid Lions Club ski jumping competition offered ski jumping and Nordic Combined competitions on the new K-20 meter jump as well as the K-48 hill. The meet was organized by NYSEF coaches and volunteers with the support of ORDA staff.

 
 
LIONS CLUB
K-20 m. Ski Jumping
Saturday, Mar 15, 2014

Lions Club, International

Judges:
  1. Doug Hoffman      
  2. Jay Rand
  3. Jim Carter
Competition Jury:
  • Comp Dir: Evan Bliss
  • Tech Del: Larry Stone          
Simplified scoring used on K-20.
  • Temp: 34 Deg F          
  • Wind: none
  • Sky: Sunny
  • K = 20 meters
  • 4.8 points per meter      

 
Under-8 Boys Class



   bib  Jumper Name            Ski Club

                        Dist  Dist   ----Style----  Style Jump   Total

                        (m)   Pts.   J-1  J-2  J-3   Pts.  Pts.   Pts.

----------------------------------------------------------------------



1. 30  BENNETT, AARON             AOC    

                        10.5  14.4   2.5  2.5  2.0   7.0   21.4

                        10.5  14.4   3.0  3.0  3.0   9.0   23.4   44.8



2. 31  GIBSON, HENRY             NYSEF   

                        10.0  12.0   1.0  1.0  1.0   3.0   15.0

                         9.5   9.6   0.0  0.0  0.0   0.0    9.6   24.6



3. 32  KLINE, THOMAS             NYSEF   

                         7.5   0.0   2.5  2.5  2.0   7.0    7.0

                         8.5   4.8   2.5  2.0  2.0   6.5   11.3   18.3





Under-10 Girls Class



   bib  Jumper Name            Ski Club

                        Dist  Dist   ----Style----  Style Jump   Total

                        (m)   Pts.   J-1  J-2  J-3   Pts.  Pts.   Pts.

----------------------------------------------------------------------



1. 33  RYDINGSWORD,ELLA           SWSA   

                         6.5  -4.8   2.5  2.0  1.0   5.5    0.7

                         7.5   0.0   2.0  1.5  1.5   5.0    5.0    5.7



Under-10 Boys Class



   bib  Jumper Name            Ski Club

                        Dist  Dist   ----Style----  Style Jump   Total

                        (m)   Pts.   J-1  J-2  J-3   Pts.  Pts.   Pts.

----------------------------------------------------------------------



1. 35  ZUCKERMAN, CALEB        FORD SAYRE

                        10.0  12.0   3.5  3.0  2.5   9.0   21.0

                        12.5  24.0   3.5  3.5  3.0  10.0   34.0   55.0



2. 36  KLOC, BRYCE               NYSEF   

                         8.5   4.8   2.0  2.5  1.5   6.0   10.8

                         8.5   4.8   3.0  3.0  3.0   9.0   13.8   24.6



3. 37  BYRNE, CHRISTOPHER        NYSEF   

                         8.5   4.8   0.0  0.0  0.0   0.0    4.8

                         9.0   7.2   0.0  0.0  0.0   0.0    7.2   12.0





Under-12 Girls Class



   bib  Jumper Name            Ski Club

                        Dist  Dist   ----Style----  Style Jump   Total

                        (m)   Pts.   J-1  J-2  J-3   Pts.  Pts.   Pts.

----------------------------------------------------------------------



1. 40  BOLINGER, ELSA          FORD SAYRE

                        10.5  14.4   2.0  2.5  2.5   7.0   21.4

                        12.5  24.0   3.0  3.0  3.0   9.0   33.0   54.4



2. 38  REYNOLDS, SOPHIA           AOC    

                        10.0  12.0   3.0  3.0  3.0   9.0   21.0

                        10.5  14.4   3.0  3.0  3.5   9.5   23.9   44.9



3. 41  JOHNSTONE, HAZEL           AOC    

                         9.5   9.6   3.5  3.0  3.0   9.5   19.1

                        10.0  12.0   3.5  3.0  3.5  10.0   22.0   41.1



4. 43  BUJOLD, JASMINE           NYSEF   

                        10.0  12.0   1.0  1.5  1.0   3.5   15.5

                        11.0  16.8   2.5  2.5  3.0   8.0   24.8   40.3



5. 39  ZUCKERMAN, MADELEINE    FORD SAYRE

                         9.0   7.2   2.5  2.0  2.0   6.5   13.7

                        11.0  16.8   2.0  2.5  1.5   6.0   22.8   36.5



6. 42  RYDINGSWORD, CORA          SWSA   

                         8.5   4.8   2.0  2.0  2.0   6.0   10.8

                         9.5   9.6   1.0  1.0  1.5   3.5   13.1   23.9





Under-12 Boys Class



   bib  Jumper Name            Ski Club

                        Dist  Dist   ----Style----  Style Jump   Total

                        (m)   Pts.   J-1  J-2  J-3   Pts.  Pts.   Pts.

----------------------------------------------------------------------



1. 45  NICHOLS, EVAN           FORD SAYRE

                        13.5  28.8   3.0  3.0  3.0   9.0   37.8

                        15.5  38.4   3.5  4.0  3.5  11.0   49.4   87.2



2. 44  THURSTON,GRANT            NYSEF   

                        12.0  21.6   3.0  3.5  3.5  10.0   31.6

                        12.5  24.0   3.0  3.5  3.0   9.5   33.5   65.1



3. 46  BALL, NATE                NYSEF   

                        10.0  12.0   3.0  3.0  3.0   9.0   21.0

                        10.5  14.4   3.0  3.0  3.0   9.0   23.4   44.4





Open Class



   bib  Jumper Name            Ski Club

                        Dist  Dist   ----Style----  Style Jump   Total

                        (m)   Pts.   J-1  J-2  J-3   Pts.  Pts.   Pts.

----------------------------------------------------------------------



1. 55  CUDHEA, AIDEN           FORD SAYRE

                        14.0  31.2   4.0  4.0  4.5  12.5   43.7

                        16.0  40.8   4.0  4.5  4.5  13.0   53.8   97.5



2. 48  BYRNE,BRIAN               NYSEF   

                        12.5  24.0   3.0  3.0  3.0   9.0   33.0

                        15.5  38.4   3.5  3.5  3.5  10.5   48.9   81.9



3. 57  TAYLOR, QUINN             NYSEF   

                        13.0  26.4   3.0  3.0  3.0   9.0   35.4

                        14.5  33.6   3.5  3.5  3.5  10.5   44.1   79.5



4. 53  JOHNSTONE, HENRY           AOC    

                        12.5  24.0   2.0  3.5  3.0   8.5   32.5

                        12.5  24.0   4.5  4.0  4.0  12.5   36.5   69.0



5. 52  GILBERT,CALEB              SWSA   

                        13.0  26.4   2.0  2.0  2.5   6.5   32.9

                        13.0  26.4   3.0  3.0  2.5   8.5   34.9   67.8



6. 51  REYNOLDS, MATTHEW          AOC    

                        12.5  24.0   2.5  2.5  2.5   7.5   31.5

                        12.5  24.0   3.0  3.0  3.0   9.0   33.0   64.5



6. 56  BURKARD, INEZ             NYSEF   

                        13.0  26.4   3.0  2.5  3.0   8.5   34.9

                        12.0  21.6   2.5  2.5  3.0   8.0   29.6   64.5



8. 49  REYNOLDS,DAVID             AOC    

                        12.0  21.6   3.5  3.0  3.0   9.5   31.1

                        12.5  24.0   3.0  1.5  1.5   6.0   30.0   61.1



9. 50  BURT, ALEXANDER            AOC    

                        10.5  14.4   3.0  2.0  3.0   8.0   22.4

                        11.5  19.2   2.5  2.0  2.5   7.0   26.2   48.6





 
LIONS CLUB
K-48 m. Ski Jumping
Saturday, Mar 15, 2014

Lions Club, International

Judges:
  1. Doug Hoffman      
  2. Jay Rand
  3. Jim Carter
Competition Jury:
  • Comp Dir: Evan Bliss
  • Tech Del: Larry Stone          
Standard scoring used on K-48.
  • Temp: 34 Deg F          
  • Wind: none
  • Sky: Sunny
  • K = 48 meters
  • 3.2 points per meter      

 
Under-14 Boys Class



   bib  Jumper Name            Ski Club

                        Dist  Dist   ----Style----  Style Jump   Total

                        (m)   Pts.   J-1  J-2  J-3   Pts.  Pts.   Pts.

----------------------------------------------------------------------



1. 62  WHITE,MATT                NYSEF   

                        44.0  47.2  17.0 17.0 16.0  50.0   97.2

                        45.5  52.0  17.5 16.5 16.0  50.0  102.0  199.2



2. 65  THURSTEN, AVERY           NYSEF   

                        42.5  42.4  16.5 16.0 15.5  48.0   90.4

                        40.0  34.4  15.5 15.5 16.0  47.0   81.4  171.8



3. 63  NICHOLS, EVAN           FORD SAYRE

                        30.5   4.0  15.0 14.0 14.5  43.5   47.5

                        31.5   7.2  14.5 13.5 12.5  40.5   47.7   95.2



4. 61  CUDHEA,AIDEN            FORD SAYRE

                        26.0 -10.4  13.5 14.0 13.5  41.0   30.6

                        30.5   4.0  15.5 14.5 14.5  44.5   48.5   79.1



5. 64  REYNOLDS, DAVID            AOC    

                        22.5 -21.6  13.5 13.0 14.0  40.5   18.9

                        24.5 -15.2  13.5 13.0 13.0  39.5   24.3   43.2



6. 60  GILBERT,CALEB              SWSA   

                        21.0 -26.4  13.0 13.0 13.0  39.0   12.6

                        20.0 -29.6  13.0 13.5 12.5  39.0    9.4   22.0





Under-16 Boys Class



   bib  Jumper Name            Ski Club

                        Dist  Dist   ----Style----  Style Jump   Total

                        (m)   Pts.   J-1  J-2  J-3   Pts.  Pts.   Pts.

----------------------------------------------------------------------



1. 68  STROHBEHN, SAM          FORD SAYRE

                        39.5  32.8  16.5 15.0 15.5  47.0   79.8

                        38.0  28.0  15.5 16.0 15.0  46.5   74.5  154.3



2. 67  BYRNE, BRIAN              NYSEF   

                        30.0   2.4  14.5 14.0 14.0  42.5   44.9

                        33.0  12.0  16.0 13.5 13.5  43.0   55.0   99.9





Girls Class



   bib  Jumper Name            Ski Club

                        Dist  Dist   ----Style----  Style Jump   Total

                        (m)   Pts.   J-1  J-2  J-3   Pts.  Pts.   Pts.

----------------------------------------------------------------------



1. 71  NICHOLS, CASEY          FORD SAYRE

                        30.0   2.4  15.5 15.0 14.0  44.5   46.9

                        31.0   5.6  15.0 13.5 13.0  41.5   47.1   94.0



2. 70  BALL, KATIE             FORD SAYRE

                        29.5   0.8  15.5 14.5 15.0  45.0   45.8

                        29.5   0.8  15.0 16.0 15.0  46.0   46.8   92.6





Open Class



   bib  Jumper Name            Ski Club

                        Dist  Dist   ----Style----  Style Jump   Total

                        (m)   Pts.   J-1  J-2  J-3   Pts.  Pts.   Pts.

----------------------------------------------------------------------



1. 72  BREEN, MARK               NYSEF   

                        45.0  50.4  12.0 14.0 12.5  38.5   88.9

                        44.0  47.2  16.0 16.0 16.0  48.0   95.2  184.1



2. 74  EMERY,BEN                 NYSEF   

                        41.5  39.2  11.0 11.5 13.0  35.5   74.7

                        41.0  37.6  14.0 15.0 13.5  42.5   80.1  154.8



3. 73  HASTINGS, SAM           FORD SAYRE

                        36.0  21.6  15.5 16.0 15.0  46.5   68.1

                        37.5  26.4  14.5 14.5 13.5  42.5   68.9  137.0



4. 75  WINTER, ETHAN           FORD SAYRE

                        32.0   8.8  16.0 14.0 13.0  43.0   51.8

                        31.5   7.2  15.0 13.0 12.5  40.5   47.7   99.5





 
LIONS CLUB
Nordic Combined Event
Saturday, Mar 15, 2014

Lions Club, International

The cross country races for the Lions Club Nordic Combined competition were conducted at the bottom of the jumping hills on a half km course starting and finishing below the freestyle aerial hill and coursing out the 48 meter outrun and 90 meter outrun and then returning. Extra hills were injected with detours up a bit of the bottoms of the three landing hills on the return trip. The youngest racers completed this course twice, others did three laps, and the oldest ran five laps.

 
Girls Under-10 Class
20 m. jump, 2 laps XC



    bib  Athlete Name             jump jp.   start   finish    race  XC

                                  pts. rnk    time    time     time rnk

-----------------------------------------------------------------------



1.   1  RYDINGSWORD,ELLA           5.7  1     0:00    14:29    14:29  1





Girls Under-12 Class
20 m. jump, 3 laps XC



    bib  Athlete Name             jump jp.   start   finish    race  XC

                                  pts. rnk    time    time     time rnk

-----------------------------------------------------------------------



1.   2  BOLINGER, ELSA            54.4  1     0:00     7:14     7:14  1



2.   4  JOHNSTONE, HAZEL          41.1  3     0:54     9:21     8:27  2



3.   3  REYNOLDS, SOPHIA          44.9  2     0:38    10:04     9:26  3



4.   5  ZUCKERMAN, MADELEINE      36.5  4     1:12    11:01     9:49  4



5.   6  RYDINGSWORD, CORA         23.9  5     2:02    18:00    15:58  5





Girls Class on K-48
48 m. jump, 3 laps XC



    bib  Athlete Name             jump jp.   start   finish    race  XC

                                  pts. rnk    time    time     time rnk

-----------------------------------------------------------------------



1.   7  NICHOLS, CASEY            94.0  1     0:00     7:02     7:02  1





Boys Under-10 Class
20 m. jump, 2 laps XC



    bib  Athlete Name             jump jp.   start   finish    race  XC

                                  pts. rnk    time    time     time rnk

-----------------------------------------------------------------------



1.   8  ZUCKERMAN, CALEB          55.0  1     0:00     5:53     5:53  1



2.   9  BYRNE, CHRISTOPHER        12.0  2     2:52    11:28     8:36  2





Boys Under-12 Class
20 m. jump, 3 laps XC



    bib  Athlete Name             jump jp.   start   finish    race  XC

                                  pts. rnk    time    time     time rnk

-----------------------------------------------------------------------



1.  10  NICHOLS, EVAN             87.2  1     0:00     6:38     6:38  1



2.  11  BALL, NATE                44.4  2     2:52    10:37     7:45  2





Open Class on K-20
20 m. jump, 5 laps XC



    bib  Athlete Name             jump jp.   start   finish    race  XC

                                  pts. rnk    time    time     time rnk

-----------------------------------------------------------------------



1.  13  JOHNSTONE, HENRY          69.0  1     0:00    12:11    12:11  1



2.  15  BURT, ALEXANDER           48.6  3     1:22    16:29    15:07  2



3.  14  REYNOLDS, MATTHEW         64.5  2     0:18    18:26    18:08  3





Boys Under-14 Class
48 m. jump, 5 laps XC



    bib  Athlete Name             jump jp.   start   finish    race  XC

                                  pts. rnk    time    time     time rnk

-----------------------------------------------------------------------



1.  18  REYNOLDS, DAVID           43.2  1     0:00    15:59    15:59  2



2.  20  GILBERT,CALEB             22.0  2     1:25    17:17    15:52  1





Boys Under-16 Class
48 m. jump, 5 laps XC



    bib  Athlete Name             jump jp.   start   finish    race  XC

                                  pts. rnk    time    time     time rnk

-----------------------------------------------------------------------



1.  16  BYRNE, BRIAN              99.9  1     0:00    12:47    12:47  1






[ RESULTS INDEX ]

[ INDEX ] [ HOME ] [ GEN INFO ] [ INSIDE INFO ]

Copyright 2014 All Rights Reserved