AOC Logo

The Andover Outing Club
2014 Ski Jumping Festival
Blackwater Ski Area, Andover, NH
Friday, January 10, 2014

With an inch of rain forecast for Saturday, AOC organizer Tim Norris moved the annual AOC Festival from Sunday to Friday evening and cancelled the Nordic Combined events. Ski jumping was offered on three hills: 10 meter, 18 meter and 38 meter.
Each jump score is the sum of the skier's jump distance in meters and the two judges scores. On the two smaller hills, final scores are based on the best two of each skier's three jumps, and the simplified judging system (limited judges scores) was used. On the largest hill (38 m) two jumps were scored, using the traditional 20 point judges scale.
A quick glance suggests that no skier competed on more than one hill.
Note - we have found several errors in the results that we received from the organizers. Our corrections have moved Johnstone from third to fifth place and have put Fields and Martel into a tie.

Photos by Kathleen Doyle

 
10 Meter Competition

Girls Under 10 Class


   Athlete Name      Bib   Club     Dist   J-1  J-2  Points 2-of-3

------------------------------------------------------------------



1. Emma Pine          3    AOC       2.0   2.0  2.0    6.0

                                     3.5   2.5  2.0    8.0

                                     4.0   2.0  3.0    9.0   17.0



Emma Pine

Emma Pine, Andover OC

 

Boys Under 10 Class


   Athlete Name      Bib   Club     Dist   J-1  J-2  Points 2-of-3

------------------------------------------------------------------



1. Elias Baer         1    AOC       5.0   3.5  4.0   12.5

                                     4.5   1.5  2.0    8.0

                                     5.0   3.0  3.0   11.0   23.5



2. Parker Goin        2    AOC       4.0   3.5  2.5   10.0

                                     4.0   2.5  3.0    9.5

                                     5.0   4.0  3.5   12.5   22.5



3. Bode Fanjoy        5    AOC       4.0   2.5  3.0    9.5

                                     4.5   3.5  3.0   11.0

                                     4.5   2.5  2.0    9.0   20.5



4. Zayne Smith       17    AOC       2.5   2.5  3.0    8.0

                                     3.0   2.0  2.0    7.0

                                     5.0   3.0  2.5   10.5   18.5



5. Aaron Bennett      4    AOC       3.0   2.0  2.5    7.5

                                     3.5   1.0  1.0    5.5

                                     4.0   3.0  3.5   10.5   18.0



Under 10 boys on 10 m jump

Parker Goin,  Zayne Smith,  Eli Baer,  Aaron Bennett,  Bode Fanjoy (all Andover OC)

 

Boys Under 12 Class


   Athlete Name      Bib   Club     Dist   J-1  J-2  Points 2-of-3

------------------------------------------------------------------



1. Evan Bragg        16  Concord     5.0   4.0  3.5   12.5

                                     5.0   4.5  3.5   13.0

                                     6.0   3.0  3.0   12.0   25.5



Evan Bragg

Evan Bragg, Concord

 

Boys Under 14 Class


   Athlete Name      Bib   Club     Dist   J-1  J-2  Points 2-of-3

------------------------------------------------------------------



1. Alex Burt          7    AOC       5.0   2.5  3.0   10.5

                                     5.0   2.5  2.0    9.5

                                     5.5   3.0  3.0   11.5   22.0



[ No picture of Alex Burt.]

 

High School Girls Class



   Athlete Name      Bib   Club     Dist   J-1  J-2  Points 2-of-3

------------------------------------------------------------------



1. Avery Loosigian   14  Concord     4.5   3.0  4.0   11.5

                                     5.0   3.0  2.5   10.5

                                     4.0   2.5  3.5   10.0   22.0



2. Marissa Splendore 13  Concord     3.0   2.0  2.0    7.0

                                     3.0   1.5  1.5    6.0

                                     3.0   1.5  1.5    6.0   13.0



High School Girls

Marissa Slendore,  Avery Loosigian (both Concord HS)

 

High School Boys Class


   Athlete Name      Bib   Club     Dist   J-1  J-2  Points 2-of-3

------------------------------------------------------------------



1. Chris Fields      15  Concord     5.0   3.5  3.5   12.0

                                     5.5   2.5  2.5   10.5

                                     5.5   2.0  2.0    9.5   22.5



1. Dillon Martel     12  Concord     5.0   3.0  3.5   11.5

                                     4.5   2.0  2.0    8.5

                                     5.0   3.0  3.0   11.0   22.5



3. Tristan Stenzal   10  Proctor     4.5   2.5  2.0    9.0

                                     5.0   1.5  1.5    8.0

                                     6.0   2.5  2.5   11.0   20.0



High School Boys

Dillon Martel CHS, Chris Fields CHS (missing Tristan Stenzal, Proctor)

 

 

18 Meter Competition

Girls Under 12 Class


   Athlete Name           Club      Dist   J-1  J-2  Points 2-of-3

------------------------------------------------------------------



1. Sophia Reynolds         AOC      10.5   4.5  5.0   20.0

                                    10.5   4.5  5.0   20.0

                                    11.0   4.0  3.5   18.5   40.0



Sophia Reynolds

Sophia Reynolds, Andover OC

 

Boys Under 14 Class


   Athlete Name           Club      Dist   J-1  J-2  Points 2-of-3

------------------------------------------------------------------



1. Aiden Cudhea        Ford Sayre   13.5   6.0  6.5   26.0

                                    13.5   4.0  4.0   21.5

                                    13.5   4.0  4.0   21.5   47.5



2. Evan Nichols        Ford Sayre   13.0   4.5  5.0   22.5

                                    13.5   4.5  5.0   23.0

                                    14.0   4.5  4.0   22.5   45.5



3. Matt Reynolds           AOC      12.5   4.0  3.0   19.5

                                    12.0   4.0  3.5   19.5

                                    12.5   3.0  2.5   18.0   39.0



4. Dave Reynolds           AOC      11.0   3.5  3.5   18.0

                                    11.5   4.0  4.5   20.0

                                    11.5   3.0  3.0   17.5   38.0



5. Henry Johnstone         AOC      10.0   3.5  4.0   17.5

                                     9.5   4.0  4.0   17.5

                                    10.5   3.0  2.0   15.5   35.0



Under 14 class on K-18 jump

Dave Reynolds,  Matt Reynolds,  Evan Nichols, Aiden Cudhea (missing: Henry Johnstone)

 

High School Girls Class


   Athlete Name           Club      Dist   J-1  J-2  Points 2-of-3

------------------------------------------------------------------



1. Sophie Pratt          Concord    10.0   3.5  3.5   17.0

                                    11.5   2.0  2.0   15.5

                                     9.0   3.5  3.0   15.5   32.5



1. Lucy Arsenault        Concord    11.0   3.0  3.0   17.0

                                    10.5   2.5  2.5   15.5

                                    11.5   1.0  2.0   14.5   32.5



3. Grace Cullinane       Proctor     9.0   2.0  3.0   14.0

                                     9.0   2.0  3.0   14.0

                                     9.0   2.5  2.0   13.5   28.0



High School girls on K-18

Sophie Pratt, Concord HS, Lucy Arsenault, Concord HS
(missing Grace Cullinane, Proctor Acad.)

 

High School Boys Class


   Athlete Name           Club      Dist   J-1  J-2  Points 2-of-3

------------------------------------------------------------------



1. Jake Hubbard          Proctor    13.0   4.0  4.0   21.0

                                    13.0   4.5  5.0   22.5

                                    13.5   3.5  4.0   21.0   43.5



2. Chace Lewis           Proctor    12.5   4.0  4.0   20.5

                                    12.5   3.5  3.5   19.5

                                    13.0   3.0  3.0   19.0   40.0



3. Ben Denoncourt        Concord    11.0   3.5  3.5   18.0

                                    11.5   2.0  2.5   16.0

                                    11.5   3.0  3.0   17.5   35.5



4. Jacob Kelly           Concord    10.0   3.0  3.0   16.0

                                     9.5   3.0  2.5   15.0

                                    10.0   2.5  2.5   15.0   31.0



5. Dylan Burbank         Concord    10.5   3.0  2.5   16.0

                                    10.5   2.0  2.0   14.5

                                    10.0   2.5  2.0   14.5   30.5



6. Luke Lockwood         Proctor     8.0   3.0  3.0   14.0

                                     9.0   3.5  3.0   15.5

                                     9.5   3.0  2.0   14.5   30.0



7. Luca Donestici        Proctor     8.0   2.5  2.5   13.0

                                     8.5   2.0  2.0   12.5

                                     9.0   1.5  1.5   12.0   25.5



8. Lucas Windsor         Proctor     8.0   2.0  2.0   12.0

                                     9.0   2.0  2.0   13.0

                                     8.5   1.5  1.5   11.5   25.0

High School boys on K-18

Dylan Burbank, Jake Kelly, Chris Fields (all Concord HS)
(missing: Jake Hubbard, Chace Lewis, Luke Lockwood, Luca Donestici, Lucas Windsor)

 

 

38 Meter Competition

Girls Under 14 Class



   Athlete Name     Bib   Club      Dist   J-1  J-2  Points Total

-----------------------------------------------------------------



1. Casey Nichols    58 Ford Sayre   23.0  12.5 11.5   47.0

                                    22.5  12.0 12.5   47.0   47.0





Casey Nichols

Casey Nichols, Ford-Sayre

 

High School Boys Class


   Athlete Name     Bib   Club      Dist   J-1  J-2  Points Total

-----------------------------------------------------------------



1. Asher Brown      62   Hanover    30.0  13.5 12.0   55.5

                                    30.5  13.0 13.0   56.5   56.5



2. Jack Pattison    61   Hanover    26.0  12.5 12.0   50.5

                                    28.0  12.5 12.0   52.5   52.5



3. Nick Preace      70   Kennett    28.0  12.0 11.5   51.5

                                    26.5  11.0 11.0   48.5   51.5



4. Sam Hastings     71   Hanover    22.0  11.0 10.0   43.0

                                    25.0  10.5 10.5   46.0   46.0



5. Tyler Dow        63   Concord    22.0  11.0 10.5   43.5

                                    24.0  10.5 10.5   45.0   45.0



6. David Nolan      65   Proctor    22.0  11.5 11.0   44.5

                                    22.5  11.0 10.0   43.5   44.5



High School boys on K-38

Tyler Dow, Concord HS; Sam Hastings, Hanover HS; Asher Brown, Hanover HS;
Nick Preace, Kennett HS; Jack Pattison, Hanover HS.
(missing: David Nolan, Proctor)

 

Senior Class


   Athlete Name     Bib   Club      Dist   J-1  J-2  Points Total

-----------------------------------------------------------------



1. Ben Emery        80   Lebanon    32.0  13.0 13.5   58.5

                                    30.0  13.0 13.0   56.0   58.5





Ben Emery

Ben Emery, Lebanon

 

Copyright 2014 All Rights Reserved

[ NEXT RESULTS ] [ RESULTS INDEX ]
[ INDEX ] [ HOME ] [ GEN INFO ] [ INSIDE INFO ]