Golden Arrow/Lion's Club
Springertournee
ORDA Intervale Ski Jumps
Lake Placid, NY
Saturday, March 12, 2005

The Lake Placid Lions Club, which has been supporting jumping at the Olympic jumping complex for fifty years was joined for the second year by the Best Western Golden Arrow Hotel in sponsoring the final Eastern jumping events for the 2005 winter season. Chief of Competition Larry Stone and his wonderful team of NYSEF volunteers offered the Eastern ski jumping community a full program of jumping and Nordic Combined competition. The day started early with 18 meter jumping, then moved to the 48 meter jump. After lunch it was competition on the Olympic 90 meter hill and the long day ended with the Nordic Combined cross country races. Temperatures hovered around freezing with hardly a breeze stirring and cloudy ski dropped a few tiny flakes throughout the day. Recent snows left the landing hills in prime condition but made the cross country course heavy and slow.

Note -- some pictures below lack captions. We'll add them if you send us the names.

K-18 SKI JUMP


GIRLS CLASS

Athlete Name       Dist. Dist. Score
------------------------------------

Nina Lussi         15.0  15.5   78.0

Danielle Lussi     15.0  15.0   69.5

Faye Stratford     15.5  15.0   64.5

Annie Frenette     12.5  12.5   51.5
Girls on K-18
Nina Lussi, Danielle Lussi, Faye Stratford, Annie Frenette



JUNIOR-V CLASS

Athlete Name       Dist. Dist. Score
------------------------------------

Ladislas Etzol     14.0  14.5   63.5

Connnor DeVoe      13.0  13.0   53.5

Luke Daniels       14.5  15.0   52.0

Miles Lussi        13.5  14.0   51.5

Damick Kinson      13.5  14.0   51.0

Thaddeus Bicknell  11.0  10.5   46.0

Gian Fontana       11.5  12.0   37.5
J-5 on K-18


JUNIOR-IV CLASS

Hudson Timon       15.0  15.0   60.5

Jackson Bicknell   14.0  14.0   58.0

Ryan DeVoe         13.0  13.0   52.0



OPEN CLASS

Wenceslas Etzol    17.0  15.5   77.0
J-4 on K-18
Happy Wenceslas

K-48 SKI JUMP            


               2005 GOLDEN ARROW SPRINGERTOURNEE
                              K-48

        OFFICIAL RESULTS -    48 M     SPECIAL - Sat 12-Mar-05

    CHIEF OF COMPETITION:                  TECHNICAL DELEGATE:
    Lawrence Hamilton Stone                  Dan Warner

                        JUDGES:
                          1. Ken Tokle
                          2. Matt Bimonte
                          3. Art Tokle, Jr.
                          4. Doug Hoffman
                          5. Bruce Falk

              K:  48.0 METERS    POINTS per METER: 3.2



    MASTERS CLASS

RNK BIB ATHLETE NAME ------------------CLUB
        DIST  DPTS   J 1  J 2  J 3  J 4  J 5  JPTS   JUMP  TOTAL
----------------------------------------------------------------

1    5  Farnham, John                   LEB
        34.5  16.8  14.5 12.0 14.0 14.0 14.5  42.5   59.3
        36.0  21.6  15.5 12.0 14.0 14.5 14.0  42.5   64.1  123.4

2    3  Brown, Dan                      LEB
        28.5  -2.4  12.0 13.0 11.5 12.0 13.0  37.0   34.6
        30.0   2.4  13.0 12.0 12.0 12.0 14.0  37.0   39.4   74.0

3    4  West, Don                       NYS
        25.0  -13.6  13.0 13.0 14.0 13.0 13.5  39.5   25.9
        27.0  -7.2  15.0 13.0 14.5 14.5 14.5  43.5   36.3   62.2

4    2  Ryan, Bill                      LEB
        28.0  -4.0  12.5 13.0 13.0 11.5 13.0  38.5   34.5
        27.0  -7.2  12.0 11.0 11.5 11.0 13.5  34.5   27.3   61.8

5    1  Conley, John                    LEB
        26.0  -10.4  12.0 12.0 11.5 12.5 13.0  36.5   26.1
        26.0  -10.4  13.5 12.0 12.5 11.5 13.0  37.5   27.1   53.2




    WOMENS CLASS

1    7  Lussi, Nina                     NYS
        29.0  -0.8  15.5 14.0 15.0 15.5 16.5  46.0   45.2
        30.5   4.0  16.0 13.5 14.5 14.5 15.5  44.5   48.5   93.7

2    6  Stratford, Faye                 NYS
        26.0  -10.4  12.5 13.5 12.5 15.0 14.5  40.5   30.1
        27.5  -5.6  13.0 12.5 12.5 14.0 14.0  39.5   33.9   64.0

3    8  Lussi, Danielle                 NYS
        23.0  -20.0  14.5 12.0 14.5 14.5 15.0  43.5   23.5
        26.0  -10.4  13.0 12.0 13.0 14.0 14.0  40.0   29.6   53.1
Masters on K-48
Wow, count 'em, five Masters!

Ladies on K-48
Nina Lussi, Faye Stratford, Danielle Lussi



   JUNIOR-III CLASS

1   17  Frenette, Peter                 NYS
        44.5  48.8  16.5 15.0 15.5 16.0 16.0  47.5   96.3
        41.0  37.6  15.0 13.5 15.0 15.5 15.0  45.0   82.6  178.9

2   10  Knickerbocker, Spencer          BOC
        30.5   4.0  14.5 14.0 14.0 13.5 15.0  42.5   46.5
        32.0   8.8  14.5 13.0 14.0 12.0 14.5  41.5   50.3   96.8

3   16  Daniels, Zach                   AOC
        31.0   5.6  13.5 12.0 14.0 14.5 14.0  41.5   47.1
        31.0   5.6  13.5 12.5 13.5 14.0 14.0  41.0   46.6   93.7

4   14  Sherrill, Spencer               SWS
        27.5  -5.6  13.0 13.5 13.0 13.5 13.0  39.5   33.9
        27.0  -7.2  13.0 12.5 12.0 13.0 14.0  38.5   31.3   65.2

5   11  Kimball, Jon                    AOC
        25.0  -13.6  15.0 12.0 13.5 15.0 14.0  42.5   28.9
        27.0  -7.2  14.5 12.5 13.5 14.0 13.5  41.0   33.8   62.7

6   13  Etzol, Ladislas                 NYS
        22.5  -21.6  12.0 12.0 13.0 13.0 13.0  38.0   16.4
        25.0  -13.6  13.0 12.0 12.0 12.5 13.0  37.5   23.9   40.3

7   18  Timmon, Hudson                  SWS
        21.5  -24.8  12.0 12.0 11.5 12.0 12.0  36.0   11.2
        21.0  -26.4  11.5 12.0 12.0 11.0 13.5  35.5    9.1   20.3

8   12  Bicknell, Jackson               AOC
        15.0  -45.6  12.0 12.0 12.0 12.5 13.0  36.5   -9.1
        13.0  -52.0  12.0 12.0 11.5 12.0 12.0  36.0  -16.0  -25.1
J-3 on K-48


   OPEN CLASS

1   27  Lamb, Chris                     NYS
        46.5  55.2  17.0 14.5 16.0 17.0 17.0  50.0  105.2
        47.5  58.4  17.0 15.0 16.5 17.0 17.0  50.5  108.9  214.1

2   28  Alexander, Nick                 NYS
        45.0  50.4  16.5 14.5 16.0 16.5 15.5  48.0   98.4
       89.4   46.0  53.6  16.5 16.0 16.0 16.5 16.5  49.0  102.6  201.0

3   22  Bliss, Andrew                   NYS
        45.5  52.0  14.5 13.0 15.5 15.5 17.0  45.5   97.5
        46.0  53.6  15.0 15.0 15.0 17.0 15.5  45.5   99.1  196.6

4   25  Freire, Peter                   NYS
        42.0  40.8  16.0 14.5 15.5 15.5 15.5  46.5   87.3
        46.0  53.6  17.0 16.5 17.0 16.5 17.0  50.5  104.1  191.4

5   26  Hudson, Pat                     NYS
        42.0  40.8  16.5 13.5 15.5 16.5 16.5  48.5   89.3
        44.5  48.8  15.5 14.0 15.0 16.5 15.5  46.0   94.8  184.1

6   21  Madden, Alex                    NYS
        39.0  31.2  15.5 14.0 15.5 16.0 16.0  47.0   78.2
        41.5  39.2   9.0  5.5  9.5 10.0 10.0  28.5   67.7  145.9

7   15  Etzol, Wenceslas                NYS
        32.5  10.4  15.5 13.0 15.0 14.5 15.0  44.5   54.9
        33.0  12.0  15.5 11.5 14.0 14.5 14.5  43.0   55.0  109.9

8   20  Novakowski, Joe                 SYR
        28.5  -2.4  13.0 12.0 12.5 11.5 13.5  37.5   35.1
        30.0   2.4  13.0 12.0 13.0 13.0 14.0  39.0   41.4   76.5
Open Class on K-48
Lamb, Alexander, Bliss, Freire, Hudson, Madden, W. Etzol, Novakowski

 

K-90 SKI JUMP            


                  2005 GOLDEN ARROW/LIONS CLUB
                        SPRINGERTOURNEE
                              K-90

      OFFICIAL RESULTS - NORMAL HILL SPECIAL - Sat 12-Mar-05

     CHIEF OF COMPETITION:                   TECHNICAL DELEGATE:
        Lawrence H. Stone                        Dan Warner

                        JUDGES:
                           1. Ken Tokle
                           2. Matt Bimonte
                           3. Art Tokle, Jr.
                           4. Doug Hoffman
                           5. Bruce Falk

              K:  90.0 METERS    POINTS PER METER: 2.0



   JUNIOR CLASS

RNK BIB ATHLETE NAME ----------------- CLUB
       VEL   DIST  DPTS   J 1  J 2  J 3  J 4  J 5  JPTS   JUMP  TOTAL
  -------------------------------------------------------------------

1   53  Bliss, Andrew                   NYS
      90.4   92.5  65.0  17.0 17.5 17.5 18.0 17.5  52.5  117.5
      90.6   86.5  53.0  16.0 16.5 16.0 17.0 15.5  48.5  101.5  219.0

2   54  Madden, Alex                    NYS
      89.8   89.5  59.0  16.5 14.0 16.5 17.5 16.5  49.5  108.5
      90.6   85.0  50.0  15.5 14.0 15.0 16.5 15.5  46.0   96.0  204.5

2   55  Hudson, Pat                     NYS
      90.8   86.0  52.0  16.0 14.5 15.0 15.5 14.5  45.0   97.0
      91.2   90.0  60.0  16.0 16.5 15.0 16.5 15.0  47.5  107.5  204.5

4   52  Frenette, Peter                 NYS
      88.7   79.0  38.0  15.0 16.0 15.0 15.0 15.0  45.0   83.0
      88.7   82.0  44.0  16.0 16.5 16.0 17.0 16.0  48.5   92.5  175.5
Juniors on K-90
Andrew Bliss, Alexander Madden, Pat Hudson, Peter Frenette




   OPEN CLASS

1   67  Graves, Willy                   NYS
      87.8   95.5  71.0  18.0 17.0 18.0 17.5 18.0  53.5  124.5
      87.8   93.5  67.0  17.5 18.0 17.5 18.0 17.0  53.0  120.0  244.5

2   66  Bliss, Evan                     NYS
      88.1   89.5  59.0  17.5 16.5 16.0 17.5 16.5  50.5  109.5
      88.3   89.5  59.0  17.5 17.0 16.5 17.5 17.0  51.5  110.5  220.0

3   64  Fairall, Nick                   AOC
      87.1   85.0  50.0  16.5 15.0 16.5 16.0 16.0  48.5   98.5
      87.6   88.0  56.0  16.0 14.5 16.0 16.5 15.5  47.5  103.5  202.0

4   65  Lamb, Chris                     NYS
      87.5   80.0  40.0  16.5 16.5 16.0 16.5 16.5  49.5   89.5
      87.9   86.5  53.0  17.0 16.5 16.5 17.0 16.0  50.0  103.0  192.5

5   63  Alexander, Nick                 NYS
      86.5   78.0  36.0  16.5 16.0 16.0 17.0 16.0  48.5   84.5
      86.8   78.0  36.0  16.0 15.5 16.0 17.0 16.0  48.0   84.0  168.5

6   61  Nicholson, Ryan                 NYS
      87.6   79.0  38.0  15.5 16.0 15.0 15.5 15.5  46.5   84.5
      87.8   73.0  26.0  15.0 15.5 14.5 15.0 15.0  45.0   71.0  155.5

7   60  Freire, Peter                   NYS
      86.9   72.5  25.0  16.5 16.0 15.5 16.5 16.0  48.5   73.5
      86.9   76.0  32.0  17.5 16.0 16.0 16.5 16.5  49.0   81.0  154.5

8   62  Goodwin, Robbie                 NYS
      86.9   72.0  24.0  16.5 14.0 16.0 16.0 15.5  47.5   71.5
      86.5   69.0  18.0  16.0 14.5 15.0 15.5 15.0  45.5   63.5  135.0



   MASTERS CLASS

1   68  West, Don                       NYS
      92.0   44.0  -32.0  14.5 13.0 13.5 13.5 14.0  41.0    9.0
      92.0   46.0  -28.0  14.0 14.0 13.0 13.0 13.0  40.0   12.0   21.0

Open Class on K-90
Nick Fairall, Willy Graves, Evan Bliss

NORDIC COMBINED

Cross country races for the Nordic Combined competition were held at the jumping complex. The course started on the 18 m. outrun and ran behind the Freestyle building and up along the driveway and parking lot. Turning left into the woods, the course climbed to the icehouse by the 48 m. tower, then returned to the bottom where it toured both outruns and a small section behind the VIP stands, then returned to the start.
The young skiers from the 18 meter event skied one loop, those from the 48 skied two, while 90 meter jumpers took three trips around the course.

(Having consulted with the scorekeepers, we hope that these results are now correct.)

18 meter classes

And They're Off!

GIRLS CLASS, K-18 jumping and one lap (2 km)

rnk  Athlete Name         Jump  Jmp   Race XC     XC    Final
                          pts.  rnk   time rnk  points  Score
-------------------------------------------------------------
 1  Danielle Lussi         69.5  2   11:10  1    78.0   147.5
 2  Nina Lussi             78.0  1   11:46  4    67.0   145.0
 3  Faye Stratford         64.5  3   11:26  2    73.0   137.5
 4  Annie Frenette         51.5  4   11:38  3    69.0   120.5


JUNIOR-V CLASS, K-18 jumping and one lap (2 km)

 1  Connnor DeVoe          53.5  1   11:34  1    53.5   107.0
 2  Luke Daniels           52.0  2   12:03  2    44.5    96.5
 3  Miles Lussi            51.5  3   14:18  3     2.0    53.5
 4  Gian Fontana           37.5  4   16:46  4   -44.5    -7.0


JUNIOR-IV CLASS, K-18 jumping and one lap (2 km)

 1  Jackson Bicknell       58.0  1    9:45  1   120.0   178.0
Junior-5 Combiners

48 meter classes


MASTERS CLASS, One 48 m. jump and 2 laps (4 km)

rnk  Athlete Name         Jump  Jmp   Race XC     XC    Final
                          pts.  rnk   time rnk  points  Score
-------------------------------------------------------------
 1  John Farnham           59.3  1   22:10  2   111.0   170.3
 2  Don West               25.9  3   21:41  1   120.0   145.9
 3  Bill Ryan              34.5  4   22:51  3    98.0   132.5
 4  Dan Brown              34.6  2   23:04  3    94.0   128.6


OPEN CLASS, One 48 m. jump and 2 laps (4 km)

 1  Alex Madden            78.2  2   17:00  1   120.0   198.2
 2  Peter Frenette         96.3  1   18:24  2    94.0   190.3
 3  Zach Daniels           47.1  4   21:27  3    36.0    83.1
 4  Spence Knickerbocker   46.5  3   27:33  5   -80.0   -33.5
 5  Spencer Sherrill       33.9  5   27:05  4   -72.0   -38.1


90 meter class
One 90 m. jump and 3 laps (6km)


rnk  Athlete Name         Jump  Jmp   Race XC     XC    Final
                          pts.  rnk   time rnk  points  Score
-------------------------------------------------------------

 1  Willy Graves          124.5  1   20:38  3   110.0   234.5
 2  Peter Freire           73.5  2   20:04  1   120.0   193.5
 3  Robbie Goodwin         71.5  3   20:31  2   112.0   183.5
Combiners on K-90
Peter Freire, Willy Graves, Robbie Goodwin

[ MORE RESULTS ] [ RESULTS INDEX ]
[ INDEX ] [ HOME ] [ GEN INFO ] [ INSIDE INFO ]