Sig
Sixth Annual
Sig Evensen Memorial Ski Jumps

Intervale Jumping Complex, Lake Placid, NY
Organized by NYSEF volunteers
Saturday, Feb. 5, 2005

With the best Eastern 90 meter jumpers chasing SuperTour points in Eau Claire WI, organizers decided to drop the K-90 competition from this year's Sig Evensen Memorial program. Competition was held in the morning on the K-18 and on the K-48 just after noon. Cross-country races for Nordic Combined competition followed the awards for special jumping.

Scoring was modified when one of the three judges cancelled at the last minute. Because three judges scores were needed to balance the scores, a third "phantom judge" was used. On the K-18, the phantom judge always agreed with judge B, while in the 48 meter competition, the phantom agreed with judge A in the first round and with judge B in the second.

On the K-18, the simplified scoring system was used, adding the distance in meters to the scores of the three judges. On the 48, the traditional system was used with 3.2 points per meter.




                    K-18 meter ski jumping

              Saturday morning, February 5, 2005





      Junior 5 Class (alpine skis)



 ATHLETE NAME            TRIAL  DIST  J 1 J 2  JPTS   JUMP  TOTAL

-----------------------------------------------------------------



Beckett Ledger   NYSEF    6.0    8.0  5.0 4.5  14.0   22.0

                                 7.0  4.5 5.0  14.5   21.5   43.5



Forest Ledger    NYSEF    6.5    8.0  5.0 4.0  13.0   21.0

                                 7.5  4.0 4.5  13.0   20.5   41.5



      Junior 5 Class (jumping skis)

      



Ladislas Etzol   NYSEF   16.5   17.0  8.5 8.5  25.5   42.5

                                16.0  7.5 7.5  22.5   38.5   81.0



Luke Daniels     AOC     17.0   18.0  8.0 7.0  22.0   40.0

                                17.0  6.5 8.0  22.5   39.5   79.5



Miles Lussi      NYSEF   13.0   15.0  7.0 6.5  20.0   35.0

                                15.5  7.5 7.5  22.5   38.0   73.0



Gian Fontana     NYSEF   11.5   11.0  5.5 5.0  15.5   26.5

                                13.0  4.0 5.0  14.0   27.0   53.5





      Junior 4 Class





Hudson Timon     SWSA    15.5   17.0  6.0 7.0  20.0   37.0

                                17.0  7.5 6.5  20.5   37.5   74.5





      Girls Class





Danielle Lussi   NYSEF   17.0   17.5  8.0 9.0  26.0   43.5

                                18.5  7.5 8.5  24.5   43.0   86.5



Faye Strafford   NYSEF   18.0   17.0  8.5 7.5  23.5   40.5

                                17.5  7.5 8.0  23.5   41.0   81.5



Annie Frenette   NYSEF   10.5   12.0  6.0 6.0  18.0   30.0

                                13.0  6.5 6.0  18.5   31.5   61.5





------------------------------------------




                    K-48 meter ski jumping

                   Junior Olympic Qualifier

              Saturday afternoon, February 5, 2005





               CHIEF OF COMPETITION:  Matt Cook

     

                   JUDGES:

                     1. Corky Colby

                     2. Doug Hoffman

                     3. (phantom judge)



                 K:  48.0 METERS    PTS/M: 3.2







      Masters Class



ATHLETE NAME          DIST  DPTS     J 1  J 2  J 3  JPTS   JUMP   TOTAL

-----------------------------------------------------------------------



Jon Farnham           40.5  36.0    15.0 15.0 15.0  45.0   81.0

                      40.5  36.0    16.5 16.0 16.0  48.5   84.5   165.5



Don West              35.0  18.4    14.5 14.5 14.5  43.5   61.9

                      35.0  18.4    15.5 14.5 14.5  44.5   62.9   124.8



Masters winners
Don West and Jon Farnham
  Womens winners
Faye Strafford, Janne Rand, Danielle Lussi, Ariel Picton





      Womens Class



Janne Rand            44.0  47.2    15.0 13.5 15.0  43.5   90.7

                      41.5  39.2    16.0 14.0 14.0  44.0   83.2   173.9



Faye Strafford        32.0   8.8    14.0 14.0 14.0  42.0   50.8

                      33.5  13.6    14.0 14.0 14.0  42.0   55.6   106.4



Danielle Lussi        30.5   4.0    15.5 15.5 15.5  46.5   50.5

                      30.0   2.4    15.5 14.0 14.0  43.5   45.9    96.4



Ariel Picton          30.5   4.0    14.0 13.5 14.0  41.5   45.5

                      31.0   5.6    13.0 12.0 12.0  37.0   42.6    88.1







      Junior Class 2



Andrew Bliss          45.5  52.0    17.0 17.0 17.0  51.0  103.0

                      48.0  60.0    17.5 17.5 17.5  52.5  112.5   215.5



Alex Madden           45.5  52.0    17.5 17.5 17.5  52.5  104.5

                      46.5  55.2    18.0 16.5 16.5  51.0  106.2   210.7



Josh Flanders         44.0  47.2    17.0 15.5 17.0  49.5   96.7

                      45.5  52.0    17.0 16.5 16.5  50.0  102.0   198.7



Colin Delaney         43.0  44.0    17.0 16.0 17.0  50.0   94.0

                      46.5  55.2    12.5 11.5 11.5  35.5   90.7   184.7



Cooper Dodds          42.5  42.4    15.5 16.5 15.5  47.5   89.9

                      42.5  42.4    16.5 16.0 16.0  48.5   90.9   180.8



Peter Frenette        41.0  37.6    16.0 15.5 16.0  47.5   85.1

                      44.0  47.2    16.0 16.0 16.0  48.0   95.2   180.3



Obi Greer-Carney      37.0  24.8    15.0 15.5 15.0  45.5   70.3

                      40.5  36.0    15.0 15.0 15.0  45.0   81.0   151.3



Zack Daniels          35.5  20.0    15.0 15.0 15.0  45.0   65.0

                      38.0  28.0    15.0 15.5 15.5  46.0   74.0   139.0



Wenceslas Etzol       33.0  12.0    15.0 14.0 15.0  44.0   56.0

                      36.5  23.2    16.5 14.5 14.5  45.5   68.7   124.7



Junior 2 winners
Alex Madden . . . . . Andrew Bliss . . . . . Josh Flanders



      Junior Class 3



Spencer Sherrill      26.0 -10.4    13.0 13.5 13.0  39.5   29.1

                      27.5  -5.6    13.0 13.5 13.5  40.0   34.4    63.5





Junior 3 winner
Spencer Sherrill
Open Class winners
Nick Alexander and Peter Freire

      Open Class





Peter Freire          48.0  60.0    16.5 17.0 16.5  50.0  110.0

                      49.5  64.8    15.5 15.5 15.5  46.5  111.3   221.3



Nick Alexander        46.0  53.6    17.0 17.0 17.0  51.0  104.6

                      49.0  63.2    19.0 16.5 16.5  52.0  115.2   219.8



Ryan Short            42.5  42.4    16.0 15.5 16.0  47.5   89.9

                      46.0  53.6    16.5 17.0 17.0  50.5  104.1   194.0



Joe Novakowski        28.0  -4.0    13.0 14.0 13.0  40.0   36.0

                      28.0  -4.0    13.0 13.5 13.5  40.0   36.0    72.0







------------------------------------------

NYSEF Sig Evenson Memorial
Nordic Combined
Saturday afternoon, February 5, 2005
(Junior Olympic Qualifier)

In Junior-2 class, a "wave start" was used, sending the final three competitors off at 2:57. For this reason, we include two extra columns in the J-2 results table. The actual finish times are corrected to reflect when the wave skiers would have finished if they had left at the prescribed Gundersen start time.






  Junior 2 (K-48 and 5 km)



Athlete name           start  jp   wave finish  corr.  race  XC   time

                        time  rnk  time  time   time   time  rnk  back

----------------------------------------------------------------------

Alex Madden             0:00   1   0:00  14:00  14:00  14:00  3   0:00

Colin Delaney           1:16   3   1:16  14:31  14:31  13:15  1   0:31

Cooper Dodds            1:10   2   1:10  14:58  14:58  13:48  2   0:58

Peter Frenette          1:26   4   1:26  17:25  17:25  15:59  4   3:25

Obi Greer-Carney        2:57   5   2:57  19:09  19:09  16:12  5   5:09

Zack Daniels            3:36   6   2:57  20:37  21:16  17:40  6   7:16

Wenceslas Etzol         4:18   7   2:57  20:39  22:00  17:42  7   8:00

Junior 2 winners
Colin Delaney . . . . Alex Madden . . . . Cooper Dodds

 

  Masters (K-48 and 3 km)



Athlete name      start  jp finish  race  XC   time

                   time rnk  time   time  rnk  back

---------------------------------------------------

Jon Farnham        0:00  1  11:15   11:15  2   0:00

Don West           2:09  2  12:29   10:20  1   1:14





  Girls and Junior 3 (K-48 and 5 km)



Ariel Picton       0:00  1  18:40   18:40  1   0:00

Spencer Sherrill   1:47  2  24:51   23:04  2   6:11





  Open Class (K-48 and 5 km)



Peter Freire       0:00  1  11:29   11:29  1   0:00



little kids winners
Annie Frenette . . . . . Luke Daniels . . . . . Miles Lussi




  Little Kids (K-18 and 1.5 km)



Luke Daniels       0:00  1   5:56    5:56  2   0:00

Annie Frenette     0:57  3   6:05    5:08  1   0:09

Miles Lussi        0:21  2   6:38    6:17  3   0:42





Nordic Combined winners
Nordic Combined winners celebrate the end of a beautiful day of skiing

 

Copyright © 2005 All Rights Reserved

[ MORE RESULTS ] [ RESULTS INDEX ]

[ INDEX ] [ HOME ] [ GEN INFO ] [ INSIDE INFO ]