Ford Sayre Ski Jumps
Hanover, NH
Sunday, Jan. 18, 2004

For the two smaller hills (K-10 & K-20) officials used the simplified judging and scoring system.

For the K-32 competition, the standard judging system was used but scoring was simplified by using one point per meter.

We list full scores for all three rounds of jumping even though placings were based on the last two jumps only (1.0 point per meter).

K-10 Meter Event



K-10 Junior 5 Boys Class
Athlete Name CLUB Dist Judge-scores jump final J-1 J-2 total score ____________________________________________________________________ 1 Miles Lussi NYSEF 7.0 4.0 4.0 15.0 7.5 4.0 4.0 15.5 7.5 4.0 4.0 15.5 31.0 2 Sam Hastings FS 6.0 3.5 3.0 12.5 6.0 3.5 3.0 12.5 6.5 3.0 3.0 12.5 25.0
K-10 Junior 5 Girls Class
1 Sasha Kahan FS 8.5 4.5 5.0 18.0 9.0 5.0 5.5 19.5 8.0 3.5 3.5 15.0 34.5
K-10 Junior 4 Boys Class
1 Richard Kahan FS 9.0 5.0 5.0 19.0 8.5 4.5 4.5 17.5 8.5 5.5 5.5 19.5 37.0 2 Spencer Knickerbocker Bratt 8.0 4.0 4.0 16.0 8.0 5.0 4.5 17.5 8.5 5.0 4.5 18.0 35.5
K-10 Junior 4 Girls Class
1 Danielle Lussi NYSEF 8.0 4.0 4.5 16.5 8.0 5.0 5.0 18.0 8.0 5.0 4.5 17.5 35.5 2 Shelby Davis-Lane Bratt 7.0 4.5 4.0 15.5 7.5 4.5 4.5 16.5 8.0 4.5 4.5 17.0 33.5
 -----------------------------------------

K-20 Meter Event



K-20 Junior 5 Boys Class
Athlete Name CLUB Dist Judge-scores jump final J-1 J-2 total score ____________________________________________________________________ 1 Ladislas Etzol NYSEF 11.0 6.0 6.5 23.5 11.5 5.0 5.5 22.0 11.5 6.0 6.0 23.5 45.5 2 Luke Daniels AOC 11.0 5.5 4.5 21.0 12.0 5.0 5.0 22.0 11.5 4.5 4.5 20.5 42.5 3 Miles Lussi NYSEF 10.0 4.0 4.0 18.0 10.0 4.0 4.0 18.0 10.5 4.0 4.0 18.5 36.5 4 Thadeus Bicknell AOC 8.0 4.0 3.5 15.5 8.0 3.0 3.0 14.0 8.5 3.0 3.5 15.0 29.0 5 Damick Kinson AOC 8.5 4.0 4.0 16.5 8.5 1.0 1.0 10.5 8.5 3.5 3.0 15.0 25.5
K-20 Junior 5 Girls Class
1 Sasha Kahan FS 10.0 2.0 2.0 14.0 10.0 4.0 4.5 18.5 11.0 4.5 4.5 20.0 38.5
K-20 Junior 4 Boys Class
1 Zach Daniels AOC 15.5 7.0 8.0 30.5 15.5 8.5 7.0 31.0 15.5 7.5 6.5 29.5 60.5 2 Spencer Sherrill SWSA 12.0 5.0 5.0 22.0 12.5 5.0 4.5 22.0 12.0 4.5 4.5 21.0 43.0 3 Anthony Casale LOC 14.0 6.0 6.0 26.0 13.5 2.0 2.0 17.5 14.0 5.5 5.5 25.0 42.5 3 Jackson Bicknell AOC 11.0 4.5 5.0 20.5 12.0 4.5 4.5 21.0 12.5 4.5 4.5 21.5 42.5 5 Richard Kahan FS 12.0 5.5 5.5 23.0 12.0 4.5 5.0 21.5 11.0 4.0 4.0 19.0 40.5 6 Spencer Knickerbocker BRAT 9.0 4.0 4.5 17.5 10.0 4.0 4.0 18.0 10.5 4.0 4.5 19.0 37.0 7 Jonathan Kimball AOC 9.0 4.0 3.5 16.5 10.0 3.0 3.0 16.0 11.0 4.0 3.5 18.5 34.5
K20 Junior 4 Girls Class
1 Tara Geraghty-Moats FS 12.5 5.5 6.0 24.0 12.5 5.5 5.5 23.5 13.0 5.0 5.5 23.5 47.0 2 Danielle Lussi NYSEF 10.0 5.0 5.0 20.0 10.0 4.0 4.0 18.0 9.5 4.0 4.0 17.5 35.5 3 Shelby Davis-Lane BRAT 9.0 4.5 4.0 17.5 8.5 4.5 4.5 17.5 9.5 4.0 4.0 17.5 35.0
K-20 Junior 3 Boys Class
1 Will Anderson FS 14.5 5.5 6.0 26.0 13.5 5.5 5.0 24.0 13.5 5.5 5.5 24.5 48.5 2 Wenceslas Etzol NYSEF 14.0 5.5 5.5 25.0 13.0 5.5 5.5 24.0 13.5 5.0 5.5 24.0 48.0
K20 Junior 3 Girls Class
J3 Girls 1 Faye Stratford NYSEF 13.0 5.0 5.0 23.0 14.0 5.0 5.5 24.5 14.0 5.0 5.5 24.5 49.0
 -----------------------------------------

K-32 Meter Event



K-32 Junior 4 Boys Class
Athlete Name CLUB Dist Judge-scores jump final J-1 J-2 total score ____________________________________________________________________ 1 Peter Frenette NYSEF 29.0 14.5 14.5 58.0 30.5 15.0 14.5 60.0 31.5 16.0 15.5 63.0 123.0 2 Zach Daniels AOC 22.0 10.0 11.0 43.0 25.0 12.5 13.0 50.5 24.0 11.5 12.0 47.5 98.0 3 Anthony Casale LOC 19.5 8.5 10.0 38.0 21.0 9.5 9.0 39.5 21.5 11.0 10.0 42.5 82.0 4 Ladislas Etzol NYSEF 13.5 6.0 7.0 26.5 15.5 7.0 8.0 30.5 19.0 11.0 12.0 42.0 72.5
K-32 Junior 4 Girls Class
1 Tara Geraghty-Moats FS 16.5 6.5 7.5 30.5 19.0 9.0 9.0 37.0 21.0 10.0 11.0 42.0 79.0
K-32 Junior 4 Boys Class
1 Andrew Bliss NYSEF 31.0 15.0 15.0 61.0 30.5 16.0 16.0 62.5 30.5 16.0 16.0 62.5 125.0 2 Cooper Dodds FS 30.0 15.0 16.0 61.0 31.0 15.5 15.0 61.5 31.0 15.5 15.5 62.0 123.5 3 Colin Delaney NYSEF 28.0 14.5 15.0 57.5 28.5 14.0 14.0 56.5 28.5 15.0 15.0 58.5 115.0 4 Obi Greer-Carney AOC 22.0 11.5 11.0 44.5 24.5 12.0 11.5 48.0 23.0 12.5 11.5 47.0 95.0 5 James Wilson LOC 23.5 12.0 12.0 47.5 23.0 10.5 10.0 43.5 23.5 8.0 7.5 39.0 82.5
K-32 Junior 3 Girls Class
1 Ariel Picton SWSA 24.0 11.0 10.0 45.0 24.5 12.0 11.0 47.5 24.5 11.0 10.5 46.0 93.5 2 Faye Stratford NYSEF 20.5 9.0 8.5 38.0 20.5 2.0 2.0 24.5 19.5 9.0 9.0 37.5 62.0
K-32 Junior 2 Boys Class
1 Luke McLaughry FS 26.0 12.5 12.0 50.5 30.0 14.0 14.5 58.5 30.5 13.0 14.0 57.5 116.0 2 Alex Madden NYSEF 29.5 14.0 14.5 58.0 29.5 14.0 14.0 57.5 30.5 14.0 13.5 58.0 115.5 3 Dan Jones AOC 25.0 13.0 13.0 51.0 28.0 14.5 14.0 56.5 29.5 14.5 13.0 57.0 113.5 4 Chris Lamb NYSEF 32.0 15.0 15.0 62.0 33.5 3.0 3.0 39.5 new hill record 34.0 15.0 14.0 29.0 68.5
K-32 Open Mens Class
1 Ryan Crawford LOC 24.5 2.0 2.0 28.5 25.0 11.5 11.0 47.5 24.5 8.0 9.0 41.5 89.0 2 John Conley LOC 14.0 5.0 5.5 24.5 15.0 6.5 7.0 28.5 16.5 7.0 7.5 31.0 59.5
K-32 Open Womens Class
1 Renee Barnes Sunap. 24.5 12.0 11.5 48.0 24.5 12.0 9.5 46.0 26.5 12.5 11.5 50.5 96.5




-----------------------------------------

The Nordic Combined Competition

K32 Jump/4.8 km XC Race; Boys


    Athlete Name        Jump    Pts  Start  Finish    XC

                        Pts.   Back   Time   Time    Time



1   Cooper Dodds        123.5   0.0   0:00   19:42   19:42

2   Colin Delaney       115.0   8.5   0:34   22:05   21:31

3   Alex Madden         115.5   8.0   0:32   22:27   21:55

4   Peter Frenette      123.0   0.5   0:02   23:52   23:50



K32 Jump/4.8 km XC Race; Girls

1   Tara Geraghty-Moats  79.0  44.5   2:58   22:30   19:32



K20 Jump/4.8 km XC Race; Boys

1   Will Anderson        NA     NA    2:58   21:10   18:12



K20 Jump/1.8 km XC Race; Boys

1   Jackson Bicknell     42.5   0.0   0:00    9:39    9:39





[ MORE RESULTS ] [ RESULTS INDEX ]
[ INDEX ] [ HOME ] [ GEN INFO ] [ INSIDE INFO ]