The Annual
Lebanon Outing Club Ski Jumps
Storrs Hill, Lebanon, NH
Saturday and Sunday, January 25-26, 2003

The 2003 Lebanon Outing Club Ski Jumps offered a full spectrum of jumping on 10, 25 and 48 meter hills, plus Nordic Combined. On the small hills, results were determined by the best two of each skiers three jumps, using two style judges. On the 48 meter hill, standard scoring was used with three judges.

Lebanon 10 meter jumping
Saturday, January 25, 2003

Junior 5 Class



 Athlete Name     Club  dist  dpts   J-1   J-2   jump   total



ZACHARY DANIELS   AOC   8.5   51.0   6.5   6.5   64.0

                        9.0   54.0   6.0   6.0   66.0

                        9.0   54.0   5.5   6.0   65.5   131.5



LUKE DANIELS      AOC   7.0   42.0   4.0   4.5   50.5

                        7.0   42.0   5.0   5.5   52.5

                        5.0   30.0   4.0   4.5   38.5   103.0



Open Class




PAUL BURCHARD      FS  10.0   60.0   6.0   6.5   72.5

                       10.0   60.0   7.0   7.0   74.0

                       10.0   60.0   7.0   6.5   73.5   147.5



GAGE FICHTER      BOC   9.0   54.0   5.5   6.0   65.5

                        9.0   54.0   6.5   7.0   67.5

                        9.5   57.0   6.0   6.0   69.0   136.5



LEWIS LINEHAN      FS   7.5   45.0   5.5   5.5   56.0

                        8.0   48.0   6.0   5.5   59.5

                        8.5   51.0   5.5   5.5   62.0   121.5



SCOTT MACEWAN     LOC   7.5   45.0   5.0   5.0   55.0

                        7.5   45.0   5.5   5.5   56.0

                        7.0   42.0   6.0   5.5   53.5   111.0







 --------------------------------------

Lebanon 25 meter jumping
Saturday, January 25, 2003

Junior 5 Class



 Athlete Name     Club  dist  dpts   J-1   J-2   jump   total

-------------------------------------------------------------



ANTHONY CASALE    LOC  19.0   36.0   5.0   6.0   47.0

                       17.0   28.0   5.5   6.0   39.5

                       17.5   30.0   7.0   5.5   42.5    89.5



SASHA KAHAN        FS   9.0   -4.0   3.5   4.0    3.5

                        9.5   -2.0   3.5   4.0    5.5

                        9.0   -4.0   2.5   3.0    1.5     9.0



Junior 4 Class




JEFF BROWN       LOC   19.0   36.0   6.5   7.0   49.5

                       19.0   36.0   6.5   7.0   49.5

                       19.5   38.0   6.0   5.5   49.5    99.0 



OBI GREER-CARNEY AOC   17.0   28.0   6.0   5.5   39.5

                       17.0   28.0   6.0   6.0   40.0

                       17.0   28.0   6.0   6.0   40.0    80.0



STEVEN MORETTI   LOC   16.0   24.0   7.0   6.5   37.5

                       16.5   26.0   6.0   6.5   38.5

                       17.0   28.0   6.0   6.0   40.0    78.5



JAY WILSON       LOC   16.0   24.0   4.5   5.0   33.5

                       17.0   28.0   3.0   4.5   35.5

                       16.5   26.0   5.0   5.5   36.5    72.0



RICHARD KAHAN     FS   15.0   20.0   4.5   5.0   29.5

                       14.0   16.0   3.5   4.0   23.5

                       15.0   20.0   3.5   5.0   28.5    58.0



GAGE FICHTER     BOC   12.0    8.0   5.5   5.0   18.5

                       14.5   18.0   5.0   5.0   28.0

                       14.5   18.0   5.5   5.0   28.5    56.5



DANIEL MYLES      FS   13.0   12.0   5.5   5.0   22.5

                       14.0   16.0   4.0   4.5   24.5

                       15.0   20.0   5.5   5.0   30.5    55.0



SHELBY NEWCOMB    LOC  11.5    6.0   5.0   5.0   16.0

                       12.0    8.0   3.5   4.5   16.0

                        9.0   -4.0   3.0   4.0    3.0    32.0



LEWIS LINEHAN      FS   9.5   -2.0   4.5   4.5    7.0

                        9.0   -4.0   3.0   3.5    2.5

                        9.5   -2.0   3.5   4.0    5.5    12.5





Junior 3 Class




COOPER DODDS      FS   20.0   40.0   7.0   7.5   54.5

                       20.5   42.0   7.0   6.0   55.0

                       20.0   40.0   7.0   7.5   54.5   109.5



ETHAN BLACK   MT SUN   17.5   30.0   6.5   6.5   43.0

                       18.5   34.0   6.0   6.0   46.0

                       18.0   32.0   6.5   6.5   45.0    91.0



IAN HARVEY        FS   17.0   28.0   6.5   6.0   40.5

                       16.5   26.0   5.0   5.0   36.0

                       18.0   32.0   3.0   2.0   37.0    77.5



SAM BRYSON        FS   16.5   26.0   6.0   5.5   37.5

                       16.5   26.0   6.0   5.5   37.5

                       17.0   28.0   5.5   5.5   39.0    76.5



PAUL BURCHARD     FS   13.5   14.0   4.5   4.5   23.0

                       14.0   16.0   4.5   5.0   25.5

                       14.5   18.0   5.5   4.5   28.0    53.5



JUSTIN BALCH      FS   12.0   8.0   4.5   4.5   17.0

                       13.0   12.0   3.5   4.0   19.5

                       13.0   12.0   4.0   4.0   20.0    39.5





Open Class




PAT HUDSON       LOC   21.0   44.0   7.5   7.5   59.0

                       21.5   46.0   7.5   7.0   60.5

                       22.0   48.0   8.0   8.0   64.0   124.5



TROY HEATH       LOC   20.5   42.0   7.0   6.5   55.5

                       20.0   40.0   7.0   6.5   53.5

                       20.5   42.0   7.0   7.5   56.5   112.0



PETA BLACK        LOC   (did not jump)





Masters Class




BILL RYAN        LOC   19.0   36.0   5.5   5.0   46.5

                       18.0   32.0   3.5   4.0   39.5

                       18.0   32.0   5.5   5.0   42.5    89.0



SHERM WILSON     LOC   18.5   34.0   6.5   6.0   46.5

                       17.0   28.0   2.0   2.0   32.0

                       17.0   28.0   5.0   4.5   37.5    84.0



DAN BROWN        LOC   16.5   26.0   5.5   5.5   37.0

                       16.5   26.0   5.5   5.0   36.5

                       17.0   28.0   6.0   5.5   39.5    76.5



JOHN CONLEY      LOC   14.0   16.0   6.5   5.5   28.0

                       15.5   22.0   4.5   5.0   31.5

                       15.0   20.0   5.0   4.5   29.5    61.0





 --------------------------------------

Lebanon 48 meter jumping
Sunday, January 26, 2003

Junior 4 Class




    Athlete Name   Club  dist   dpts   J-1   J-2   J-3    jump   total





 1  Colin Delaney  LPSC  38.0   27.3   15.0  15.0  14.0   71.3   

                         37.0   24.5   14.0  14.0  15.0   67.5   138.8



 2  Peter Frenette LPSC  36.5   23.2   14.0  14.0  14.0   65.2   

                         35.0   19.1   13.0  13.0  12.5   57.6   122.8



 3  Sawyer Webb          28.5    1.4  13.5  13.5   14.0   42.4   

            Mt. Sunapee  28.0    0.0   13.0  13.5  14.0   40.5    82.9



Junior 3 Class


                                            

 1  Nick Fairall   AOC   48.0   54.5   16.0  16.5  16.5  103.5   

                         48.5   55.9   16.0  16.5  16.5  104.9   208.5



 2  Chris Lamb     AOC   46.0   49.1   17.0  16.5  17.0   99.6   

                         46.0   49.1   17.0  17.0  16.0   99.1   198.7



 3  Andrew Bliss  NYSEF  44.5   45.0   17.0  16.5  16.5   95.0   

                         47.0   51.8   16.0  17.0   7.0  101.8   196.8



 4  Sean Kaulbach  AOC   38.0   27.3   15.0  15.5  17.0   74.8   

                         39.0   30.0   15.5  15.5  16.0   77.0   151.8



 5  Josh Flanders  LOC   39.0   30.0   13.5  15.0  14.5   73.0   

                         39.0   30.0   14.0  15.0  15.0   74.0   147.0



 6  Luke McLaughry  F.S. 38.5   28.6   14.0  14.5  15.0   72.1   

                         39.0   30.0   13.5  14.5  14.0   72.0   144.1



 7  W. Alex Madden NYSEF 35.0   19.1   10.0   9.5   9.0   47.6   

                         38.5   28.6   14.0  15.0  15.0   72.6   120.2



 8  Cooper Dodds    F.S. 30.5    6.8   13.0  13.5  14.0   47.3   

                         34.0   16.4   13.5   4.5  14.0   58.4   105.7



 9  Dan Jones   AOC/LOC  29.5    4.1   13.5  13.5  14.0   45.1   

                         30.5    6.8   13.0  13.5  14.5   47.8    92.9



10  Jon Unsworth         27.0   -2.7   13.5  13.0  13.0   36.8   

            Mt. Sunapee  26.5   -4.1   13.0  13.0  14.0   35.9    72.7



11  Michael Delucia   FS 27.0   -2.7   12.5  12.0  13.0   34.8   

                         28.0    0.0   12.5  13.0  12.0   37.5    72.3



Junior 2 Class




 1  Sam Burke       LOC  50.0   60.0   15.5  15.5  16.0  107.0   

                         51.0   62.7   15.5  17.0  17.0  112.2   219.2



 2  Nick Alexander  LOC  46.0   49.1   15.0  16.0  14.5   94.6   

                         48.0   54.5   15.5  16.5  16.5  103.0   197.6



 3  Patrick Hudson  LOC  43.5   42.3   15.0  15.5  15.0   87.8   

                         41.5   36.8   14.0  15.5  16.5   82.8   170.6



 4  A. Georgevitz AOC/CHS40.0   32.7   14.5  15.0  15.0   77.2   

                         40.0   32.7   13.5  14.5  14.5   75.2   152.5



 5  Ryan Short       LP  35.5   20.5   14.0  14.5  14.0   63.0   

                         38.0   27.3   14.0  15.5  13.0   69.8   132.7



 6  Ben Esquivel    LOC  30.5    6.8   13.5  13.5  14.0   47.8   

                         30.0    5.5   13.0  13.0  12.5   44.0    91.8



 7  Matt Pilawa      LP  26.0   -5.5   13.0  13.0  13.0   33.5   

                         28.5    1.4   12.5  13.0  13.0   39.9    73.4



 8  Aaron Whipple        24.0  -10.9   12.0  13.0  13.0   27.1   

            Mt. Sunapee  25.0   -8.2   12.0  13.0  14.5   31.3    58.4



 9  Andrew Walters       37.5   25.9    4.0   7.0   7.0   43.9   

            Mt. Sunapee    (no second jump)                         43.9

         



Junior 1 Class




 1  Willy Graves         49.5   58.6   15.5  16.0  17.0  107.1   

              BOC/NYSEF  50.0   60.0   17.0  16.5  17.5  111.0   218.1



 2  David McCahill   LP  51.0   62.7   14.5  15.5  16.0  108.7   

                         50.0   60.0   17.0  16.0  16.0  109.0   217.7



 3  Andrew Baker  LOC/LP 50.0   60.0   16.0  16.0  16.0  108.0   

                         50.0   60.0   17.0  16.5  16.0  109.5   217.5



 4  Robbie Goodwin       50.0   60.0   15.5  16.0  16.0  107.5   

               LP/NYSEF  50.0   60.0   16.0  16.5  16.0  108.5   216.0



 5  Peter Roland     LP  46.5   50.5   15.0  15.5  16.5   97.5   

                         45.5   47.7   16.5  15.5  16.5   96.2   193.7



 6  Brian Farnham   LOC  46.0   49.1   16.0  16.0  16.0   97.1   

                         45.0   46.4   16.5  16.5  16.5   95.9   193.0



 7  Mike Kaulbach   AOC  45.0   46.4   14.5  15.5  16.5   92.9   

                         44.5   45.0   15.0  15.5  16.0   91.5   184.4



 8  Chris Jones  LOC/AOC 46.0   49.1   14.5  15.5  16.0   95.1   

                         44.0   43.6   14.5  15.5  15.0   88.6   183.7



 9  Ryan Nicholson       49.5   58.6   10.5   9.0  11.0   89.1   

             LPSC/NYSEF  49.5   58.6    8.5   9.5  12.0   88.6   177.8



10  Andrew MacEwan  LOC  45.0   46.4   14.5  15.5  16.5   92.9   

                         42.5   39.5   13.5  15.0  16.0   84.0   176.9



11  Stan Pilawa      LP  39.0   30.0   13.5  14.0  14.0   71.5   

                         38.0   27.3   14.0  14.0  14.0   69.3   140.8



12  Peta Blake      LOC  32.0   10.9   12.5  13.0  15.0   51.4   

                         34.0   16.4   13.0  13.0  13.0   55.4   106.8



Senior Class




 1  Eric Smith      LOC  48.5   55.9    8.0   9.0   9.5   82.4   

                         49.0   57.3   16.0  16.0  16.0  105.3   187.7



 2  Chris Baker     LOC  49.5   58.6    8.0   9.0   8.0   83.6   

                         49.5   58.6    9.5   9.0   9.0   86.1   169.8



 3  Wes Wilson      LOC  45.0   46.4    9.0   9.0   9.0   73.4   

                         44.0   43.6   12.0  14.0  13.0   82.6   156.0



Masters Class




 1  Jon Farnham     LOC  41.0   35.5   15.5  15.0  14.0   80.0   

                         40.5   34.1   16.5  16.0  16.0   82.6   162.5



 2  Tom Dodds Ford Sayre 44.0   43.6   13.5  14.0  14.0   85.1   

                         41.0   35.5   13.5  14.0  14.0   77.0   162.1







 -----------------------------------------

The Nordic Combined Competition

K48 Jump and 3 km XC Race - J2 (JO Qualifier)
Rank Athlete Name   Jump    Pts   Start  Finish   X-C 

                    points  back  time    time    time



1   Andy Georgevitz 152.5  65.6   2:02   14:28   12:26

2   Alex Madden     120.2  97.9   3:15   16:46   13:31

3   Colin Delaney   138.8  79.3   2:40   16:48   14:08

4   Peter Frenette  122.8  95.3   3:10   17:25   14:15

5   Cooper Dodds    105.7 112.4   3:44   17:27   13:43



K48 Jump and 3 km XC Race - J1

1   Willy Graves    218.1   0.0   0:00    9:21    9:21

2   David McCahill  217.7   0.4   0:01    9:27    9:26

3   Robbie Goodwin  216.0   2.1   0:04   10:20   10:16

4   Andrew MacEwan  176.9  41.2   1:22   15:45   14:23



K48 Jump and 3 km XC Race - Masters

1   Tom Dodds       162.1  56.0   1:52   13:53   12:01







[ MORE RESULTS ] [ RESULTS INDEX ]

[ INDEX ] [ HOME ] [ GEN INFO ] [ INSIDE INFO ]