Sig
Fourth Annual
Sig Evensen Memorial Ski Jumps

Intervale Jumping Complex, Lake Placid, NY
Organized by NYSEF volunteers
Saturday, Jan. 11, 2003

Most of the Eastern 90 meter jumpers were competing
in Calgary so only 18 and 48 meter competitions were held.

2003 Sig Evensen Memorial 18 meter Jumping

JUNIOR V CLASS

rnk  Athlete name       Club    dist  dist  dist   points
---------------------------------------------------------
1.  Anthony Casale      LOC     15.0  15.0  15.0    54.5

2.  Forrest Morgan     NYSEF    13.0  14.0  14.5    53.5

3.  Kevin Morgan       NYSEF    10.0  11.0  11.0    41.5

JUNIOR IV CLASS

1.  Peter Frenette     NYSEF     17.5  17.5  18.0    67.5

2.  Colin Delaney      NYSEF     17.0  17.5  18.0    64.0

3.  Gus Ramonat        Ottawa    14.5  13.5  13.5    50.5


GIRLS CLASS

1.  Faye Stratford     NYSEF     10.0  11.5  13.0    45.0

2.  Julia LaRoche     Virginia   10.0  11.0  12.0    43.0


OPEN CLASS

1.  Andrew Bliss       NYSEF     17.0  18.5  18.0    73.0

2.  Ryan Short         NYSEF     18.0  18.0  18.0    72.5

3.  Alex Madden        NYSEF     18.0  17.5  18.0    69.0

4.  Matt Pilawa        NYSEF     16.5  17.5  18.0    67.5

5.  Sam Bryson       Ford Sayre  14.0  15.0  16.0    55.5


2003 Sig Evensen Memorial 48 meter Jumping
(Junior Olympic Qualifier)

JUDGES:
  1. Corky Colby
  2. Dan Warner
  3. Jim Carter
Chief of Competition: Fred Baker
Technical Delegate: Matt Bimonte

Distance to K: 48 Meters
Points per Meter: 3.2

JUNIOR III CLASS

    RNK  BIB - ATHLETE -------- CLUB
        DIST  DPTS   J 1  J 2  J 3  JPTS   JUMP  TOTAL
   ----------------------------------------------------

     1   10  Chris Lamb          AOC
        41.5  39.2  17.5 17.5 17.0  52.0   91.2
        40.5  36.0  17.5 17.0 15.5  50.0   86.0  177.2

     2    8  Andrew Bliss       NYSEF
        41.0  37.6  16.5 17.0 17.0  50.5   88.1
        39.5  32.8  16.5 16.5 17.0  50.0   82.8  170.9

     3    5  Sean Kaulbach       AOC
        36.0  21.6  17.0 16.0 17.0  50.0   71.6
        40.5  36.0  17.5 17.0 15.5  50.0   86.0  157.6

     4    7  Cooper Dodds     Ford Sayre
        33.0  12.0  15.0 15.0 15.5  45.5   57.5
        35.0  18.4  15.5 16.0 15.0  46.5   64.9  122.4

     5    9  W.Alexander Madden NYSEF
        33.0  12.0  15.0 15.5 15.0  45.5   57.5
        34.0  15.2  15.5 16.0 15.5  47.0   62.2  119.7

     6    6  Josh Flanders       LOC
        35.0  18.4  14.5 14.5 14.5  43.5   61.9
        33.5  13.6  15.0 13.5 14.0  42.5   56.1  118.0

     7    3  Colin Delaney      NYSEF
        33.5  13.6  15.5 15.0 16.0  46.5   60.1
        33.0  12.0  15.0 15.5 15.0  45.5   57.5  117.6

     8    4  Peter Frenette     NYSEF
        31.0   5.6  14.0 14.0 15.0  43.0   48.6
        32.0   8.8  13.0 13.5 14.0  40.5   49.3   97.9

     9    1  Mike Delucia     Ford Sayre
        32.0   8.8  13.0 13.0 14.0  40.0   48.8
        31.5   7.2  12.5 13.0 14.0  39.5   46.7   95.5


JUNIOR II CLASS

     1   16  Nick Alexander      LOC
        40.0  34.4  17.5 17.0 17.0  51.5   85.9
        40.5  36.0  17.5 18.0 15.5  51.0   87.0  172.9

     2   17  Pat Hudson          LOC
        37.0  24.8  16.5 16.5 16.5  49.5   74.3
        37.0  24.8  16.5 16.0 14.5  47.0   71.8  146.1

     3   18  Andrew Georgevits Concord HS
        33.0  12.0  14.0 14.5 15.5  44.0   56.0
        37.0  24.8  15.0 15.0 15.5  45.5   70.3  126.3

     4   15  Ryan Short         NYSEF
        31.0   5.6  15.0 14.0 14.0  43.0   48.6
        35.0  18.4  15.0 15.0 14.0  44.0   62.4  111.0

     5   14  Matt Pilawa         NSA
        25.0 -13.6  14.0 13.0 13.5  40.5   26.9
        26.0 -10.4  14.0 13.0 13.5  40.5   30.1   57.0

OPEN CLASS

     1   24  Chris Jones         LOC
        40.0  34.4  16.5 16.0 15.5  48.0   82.4
        40.5  36.0  16.5 16.0 15.0  47.5   83.5  165.9

     2   22  Andrew Mac Ewan     LOC
        36.5  23.2  14.5 14.5 14.0  43.0   66.2
        37.0  24.8  14.5 15.0 14.0  43.5   68.3  134.5

     3   20  Julian Holland      SWSA
        34.5  16.8  14.0 14.0 13.5  41.5   58.3
        34.0  15.2  15.0 14.5 13.0  42.5   57.7  116.0

     4   23  Stan Pilawa         NSA
        35.0  18.4  13.5 14.0 14.0  41.5   59.9
        32.0   8.8  14.0 13.5 13.5  41.0   49.8  109.7


     5   19  Peta Blake          LOC
        28.5  -2.4  13.0 13.5 13.5  40.0   37.6
        30.0   2.4  13.0 13.0 13.5  39.5   41.9   79.5


MASTERS CLASS

     1   26  Tom Dodds       Ford Sayre
        37.0  24.8  15.5 15.5 16.0  47.0   71.8
        36.5  23.2  14.5 15.0 14.5  44.0   67.2  139.0

     2   28  John Farnham        LOC
        36.5  23.2  15.0 15.0 16.0  46.0   69.2
        36.5  23.2  14.0 14.0 15.0  43.0   66.2  135.4

     3   27  Don West            LP
        30.0   2.4  16.0 15.5 16.5  48.0   50.4
        32.5  10.4  16.5 16.0 14.0  46.5   56.9  107.3
  
winners
Happy jumpers and proud parents.

2003 Sig Evensen Memorial Nordic Combined
Sunday afternoon, January 11, 2003
(Junior Olympic Qualifier)

JUNIORS: K-18 & 2.5 Km.
RNK  BIB   ATHLETE NAME       START   RACE   FINISH 
                              TIME    TIME    TIME  

 1   107   Gus Romanat        0:07   14:23   14:30
 2   106   Forrest Morgan     0:00    DNF

JUNIORS: K-48 & 5 Km.
 1   101   Andrew Georgevits  0:00   21:59   21:59
 2   102   Cooper Dodds       0:16   25:38   25:54
 3   103   Alex Madden        0:26   26:07   26:33
 4   105   Peter Frenette     1:54   25:37   27:31
 5   104   Colin Delaney      0:34   27:00   27:34

Masters: K-48 & 5 Km.
 1   110   Tom Dodds          0:00   23:26   23:26
 2   111   Don West           1:28   (much later!)

		

[ MORE RESULTS ] [ RESULTS INDEX ]
[ INDEX ] [ HOME ] [ GEN INFO ] [ INSIDE INFO ]