Annual Andover Outing Club Ski Jumps
Sunday, Jan. 5, 2003
J.O. Qualifier for Junior 2 Nordic Combined

On the 10, 18 and 30 meter hills, scores were based on the skier's best two of three jumps. On the 38 meter hill, scores were based on the skier's last two jumps. In the Nordic Combined cross country races, times were recorded for Junior I and Junior II classes but only finish order was recorded for the other classes.

SPECIAL JUMP RESULTS



K10 Alpine Ski Class
Athlete Name bib Club Dist style pts jump final num (m) J-1 J-2 score score Elliot Fleming 12 AOC 4.5 5.0 5.0 14.5 5.0 5.0 5.0 15.0 5.0 5.0 5.0 15.0 30.0 Truman Fleming 13 AOC 4.5 4.5 4.5 13.5 4.5 4.5 4.0 13.0 5.0 5.5 5.5 16.0 29.5 Luke Daniels 10 AOC 4.0 4.5 4.5 13.0 4.0 4.5 4.5 13.0 4.5 4.0 4.0 12.5 26.0 Connor Devoe 11 AOC 4.0 5.0 3.5 12.5 3.5 3.5 3.0 10.0 4.5 4.5 4.0 13.0 25.5 Thad. Bicknell 14 AOC 4.0 3.5 3.0 10.5 4.0 4.0 4.0 12.0 4.5 3.5 3.5 11.5 23.5
K10 Jumping Ski Class
Asa Weisberg 17 AOC/SRS 5.0 4.5 5.0 14.5 5.0 4.5 5.5 15.0 5.5 5.5 5.5 16.5 31.5 Gabe Weisberg 41 AOC 4.0 4.0 3.0 11.0 4.0 4.0 3.5 11.5 4.5 4.0 3.0 11.5 23.0
K10 Girls Class
Jessica George 2 AOC 4.0 4.0 4.0 12.0 4.5 4.0 4.0 12.5 5.0 4.5 4.5 14.0 26.5 Kaila Barry 5 AOC 4.0 3.5 4.0 11.5 4.0 4.0 3.5 11.5 4.5 4.0 3.5 12.0 23.5 Annie Frenette 3 NYSEF 2.5 3.0 3.0 8.5 3.0 3.5 3.0 9.5 3.5 3.5 3.0 10.0 19.5 Charlotte Weisberg 4 AOC 2.0 1.0 1.0 4.0 2.0 3.0 2.0 7.0 2.0 3.0 3.0 8.0 15.0
K18 Girls Class
Ariel Picton 23 SWSA 9.5 4.5 5.0 19.0 10.5 5.0 5.0 20.5 11.0 2.5 2.5 16.0 39.5 Faye Stratford 24 AOC 8.5 3.5 4.0 16.0 9.5 4.0 4.0 17.5 9.0 3.0 3.0 15.0 33.5
K18 Junior 5 Class
Anthony Casale 29 LOC 11.0 6.0 5.5 22.5 10.5 5.0 6.0 21.5 10.5 5.5 5.0 21.0 44.0 Zach Daniels 30 AOC/SRS 10.0 5.0 5.0 20.0 9.5 4.5 5.0 19.0 9.0 4.5 4.5 18.0 39.0 Jackson Bicknell 32 AOC 8.5 4.5 4.5 17.5 9.0 4.5 4.0 17.5 9.0 4.5 5.0 18.5 36.0 Ryan Devoe 31 AOC 8.0 4.0 4.0 16.0 8.5 3.0 4.0 15.5 7.5 3.5 3.0 14.0 31.5
K18 Junior 4 Class
Peter Frenette 36 NYSEF 12.0 6.0 6.5 24.5 11.5 5.0 5.0 21.5 12.5 6.0 7.5 26.0 50.5 Colin Delaney 38 NYSEF 12.5 2.5 2.5 17.5 12.5 4.0 3.0 19.5 11.5 6.0 6.0 23.5 43.0 Jeff Brown 37 LOC 11.5 3.5 4.0 19.0 10.0 5.5 5.0 20.5 11.5 4.5 5.0 21.0 41.5
K18 Open Class
Ryan Short 49 NYSEF 12.0 5.5 6.5 24.0 12.5 7.0 7.0 26.5 12.0 6.5 6.5 25.0 51.5 Alex Madden 42 NYSEF 10.5 4.0 4.5 19.0 12.0 6.0 6.0 24.0 11.5 6.0 6.0 23.5 47.5 Stan Pilawa 47 NYSEF 12.5 4.5 4.0 21.0 13.0 5.0 5.0 23.0 13.5 5.5 5.0 24.0 47.0 Sam Brison 45 FS 11.0 5.0 6.5 22.5 11.0 5.5 7.0 23.5 11.0 6.0 6.0 23.0 46.5 Matt Pilawa 48 NYSEF 11.5 6.0 6.0 23.5 12.0 5.5 5.5 23.0 11.0 5.5 6.0 22.5 46.5 Jon Unsworth 43 Mt. Sun 9.0 4.5 4.5 18.0 10.5 5.0 5.0 20.5 10.5 5.0 5.0 20.5 41.0 Matt Whitehead 39 Mt. Sun 9.5 4.0 3.5 17.0 9.5 4.0 3.0 16.5 9.5 4.0 3.0 16.5 33.5 Gene Esquivel 40 LOC 9.5 4.0 4.0 17.5 10.5 2.0 2.5 15.0 0.0 0.0 0.0 0.0 32.5 Scott MacEwan 44 Mt. Sun 8.0 4.0 3.0 15.0 7.0 4.0 4.0 15.0 8.0 4.0 4.0 16.0 31.0
K30 Junior 4 Class
Jeff Brown 50 LOC 19.5 14.5 14.5 48.5 20.5 10.0 11.0 41.5 21.0 14.5 13.0 48.5 97.0 Anthony Casale 51 LOC 16.0 12.0 12.0 40.0 15.5 13.0 12.0 40.5 17.0 12.0 11.5 40.5 81.0
K30 Girls Class
Ariel Picton 46 SWSA 15.0 12.0 12.0 39.0 15.5 11.0 12.5 39.0 16.0 12.0 12.0 40.0 79.0
K30 Open Class
Dan Brown 55 LOC 17.5 10.0 11.0 38.5 17.0 11.0 12.0 40.0 20.0 12.0 11.5 43.5 83.5 Jon Conley 54 AOC 15.5 11.0 11.5 38.0 15.5 11.0 10.5 37.0 16.0 10.0 10.0 36.0 75.0
K38 Junior 4 Class
Obi Greer-Carney 63 AOC/SRS 22.5 14.5 13.5 50.5 22.0 13.5 13.5 49.0 99.5 Peter Frenette 62 NYSEF 22.5 12.0 13.0 47.5 21.5 15.0 14.5 51.0 98.5 Colin Delaney 61 NYSEF 25.5 14.5 14.0 54.0 25.0 6.0 5.0 36.0 90.0
K38 Junior 3 Class
Nicholas Fairall 72 AOC 30.0 16.0 15.5 61.5 31.5 17.0 16.5 65.0 126.5 Chris Lamb 75 AOC 28.5 14.5 15.0 58.0 29.0 15.0 15.0 59.0 117.0 Cooper Dodds 71 FS 25.5 15.5 16.0 57.0 26.0 15.0 16.0 57.0 114.0 Alex Madden 70 NYSEF 24.0 16.0 15.0 55.0 24.5 16.0 15.0 55.5 110.5 Sean Kaulbach 69 AOC 24.5 14.0 14.0 52.5 26.0 15.0 15.5 56.5 109.0 Dan Jones 74 AOC 25.0 15.0 14.5 54.5 24.5 14.5 13.5 52.5 107.0 Josh Flanders 68 LOC 25.5 12.0 13.0 50.5 27.0 15.0 14.0 56.0 106.5 Mike Delucia 73 FS 24.0 15.5 13.5 53.0 23.5 13.5 13.5 50.5 103.5
K38 Junior 2 Class
Pete Freire 85 AOC 32.5 18.0 17.5 68.0 32.5 17.5 17.5 67.5 135.5 Sam Burke 86 LOC 33.0 17.5 18.0 68.5 32.0 16.5 17.0 65.5 134.0 Nick Alexander 83 LOC 28.5 16.5 16.5 61.5 26.5 14.5 14.5 55.5 117.0 Patrick Hudson 82 LOC 27.0 14.0 14.5 55.5 28.0 13.5 14.0 55.5 111.0 Andy Georgevits 84 AOC 27.0 15.0 14.5 56.5 26.0 14.5 14.0 54.5 111.0 Ryan Short 81 NYSEF 23.5 14.5 14.0 52.0 23.5 13.0 14.0 50.5 102.5 Matthew Pilawa 79 NYSEF 19.5 12.0 12.5 44.0 23.0 12.0 14.0 49.0 93.0 Ben Esquivel 80 LOC 20.5 11.5 11.0 43.0 19.0 11.0 10.0 40.0 83.0 Matthew Williams 78 PA 18.5 10.5 10.0 39.0 20.5 11.0 10.5 42.0 81.0
K38 Junior 1 Class
Ryan Nicholson 90 NYSEF 33.0 16.0 16.0 65.0 32.5 17.5 16.5 66.5 131.5 Chris Jones 91 AOC/PA 30.5 15.5 15.5 61.5 30.5 16.5 16.5 63.5 125.0 Michael Kaulbach 89 AOC 28.5 13.5 14.5 56.5 28.0 15.5 14.5 58.0 114.5 Andrew MacEwan 87 Mt. Sun 26.5 14.5 14.0 55.0 26.0 13.0 14.0 53.0 108.0 Stanley Pilawa 88 NYSEF 26.5 13.5 13.0 53.0 26.5 14.0 13.0 53.5 106.5 Peta Blake 92 LOC 23.5 10.0 12.0 45.5 24.0 12.5 13.0 49.5 95.0
K38 Masters Class
Jon Farnham 100 LOC 27.0 15.5 15.0 57.5 26.5 15.5 15.0 57.0 114.5 Don West 101 NYSEF 25.0 15.0 15.0 55.0 24.5 15.5 15.0 55.0 110.0

NORDIC COMBINED RESULTS
J.O. Qualifier for Junior 2




Junior 1 Class
Athlete Name Club Time 1. Chris Jones AOC/LOC/Proctor 25:11
Junior 2 Class [ JO Qualifier ]
1. Pete Freire AOC 18:42 2. Matt WIlliams Proctor 19:28 3. A. Georgevits AOC/CHS 21:57 4. Alex Madden NYSEF 25:47 5. Colin Delaney NYSEF 25:45 6. Peter Frenette NYSEF 26:06
Junior 3 Class
1. Sean Kaulbach AOC
Junior 4 Class
1. Truman Fleming AOC
Junior 5 Girls
1. Jessica George AOC 2. Annie Frenette AOC
Junior 5 Boys (Jumping Skis)
1. Jackson Bicknell AOC
Junior 5 Boys (Alpine Skis)
1. Elliot Fleming AOC 2. Connor Devoe AOC 3. Thaddeus Bicknell AOC
[ MORE RESULTS ] [ RESULTS INDEX ]

[ INDEX ] [ HOME ] [ GEN INFO ] [ INSIDE INFO ]