Salisbury Invitational Ski Jump
[JO Qualifier]
John Satre Hill - Salisbury, Connecticut
Saturday, February 9, 2002

Judges:
  1. Mark Levasseur
  2. Peter Claus
  3. Bruce Falk
  4. Art Tokle, Sr.
  5. Ken Tokle
Jury:
  • Tom Fulton (TD)
  • Matt Bimonte (Asst. TD)
  • Jack Phelps (Comp. Dir.)
  • Temperature: 35 Degrees F.
  • Snow Conditions: Manmade
  • Hill Conditions: Good
  • Track Conditions: good
  • Hill Size: K=64 (P=60)




       Masters Class:



Rnk  Athlete name-bib  Ski Club

        dist   dist   .....Judges points......  Jump   Final

        (m)    pts.    J-1  J-2  J-3  J-4  J-5  total  Total

------------------------------------------------------------



 1  Farnham, Jon-3 Lebanon OC

        36.5   -6.0   13.0 13.0 13.5 13.0 13.5   33.5

        39.5    1.2   13.5 13.0 13.0 13.5 14.0   41.2   74.7





       Junior 2 Class:

  

 1  Bliss, Evan-29 NYSEF                         

        65.0   62.4   16.0 16.0 15.5 16.0 16.0  110.4

        63.0   57.6   17.5 17.0 17.5 17.0 17.0  109.1  219.5



 2  Burke, Sam-21 Lebanon OC                     

        62.5   56.4   15.5 15.0 15.5 15.0 15.0  101.9

        63.5   58.8   15.5 15.5 16.0 16.0 15.5  105.8  207.7



 3  Graves, Willy-30 Brattleboro OC               

        59.5   49.2   16.0 16.5 14.5 15.5 16.0   96.7

        62.0   55.2   16.0 15.5 15.5 15.5 15.0  101.7  198.4



 4  Goodwin, Robbie-31 NYSEF                     

        59.5   49.2   15.5 15.5 15.0 16.0 16.5   96.2

        55.0   38.4   15.5 14.5 16.5 17.0 16.0   86.4  182.6



 5  Baker, Andrew-28 Lebanon OC                   

        58.5   46.8   13.5 14.5 13.5 12.5 14.0   87.8

        58.5   46.8   15.5 14.5 15.5 14.5 14.5   91.3  179.1



 6  McCahill, David-26 Lake Placid               

        54.0   36.0   15.0 15.5 14.0 13.0 14.0   79.0

        56.0   40.8   16.0 16.5 15.5 16.5 15.0   88.8  167.8



 7  Fairall, Nicholas-18 Andover OC               

        50.0   26.4   14.5 14.5 13.5 14.5 14.5   69.9

        59.5   49.2   15.5 14.5 15.0 14.5 15.0   93.7  163.6



 8  Jones, Chris-32 Lebanon/Andover OC              

        51.0   28.8   14.0 14.0 14.5 13.5 13.0   70.3

        45.5   15.6   14.0 13.0 14.5 13.5 13.5   56.6  126.9



 9  Lamb, Chris-20 Andover OC                     

        43.5   10.8   14.5 14.5 13.0 13.0 14.0   52.3

        41.5    6.0   14.0 14.0 14.0 13.5 14.0   48.0  100.3



10  Kaulbach, Mike-22 Andover OC                  

        44.5   13.2   14.0 14.5 14.0 13.0 13.5   54.7

        40.0    2.4   14.0 14.0 14.5 13.0 14.5   44.9   99.6



11  Kaulbach, Sean-19 Andover OC                  

        41.0    4.8   13.5 14.0 14.0 14.0 14.5   46.8

        39.5    1.2   14.5 14.5 14.5 14.5 15.5   44.7   91.5



12  Bliss, Andrew-24 NYSEF                       

        39.5    1.2   15.0 15.0 15.0 13.5 14.0   45.2

        39.5    1.2   15.0 15.5 14.5 13.5 15.5   46.2   91.4



13  Georgevits, Andrew-25 Andover OC              

        39.5    1.2   12.5 13.5 13.0 12.0 13.0   39.7

        38.5   -1.2   13.5 13.0 13.5 12.0 12.5   37.8   77.5



14  Holland, Julan-13 SWSA                       

        34.5  -10.8   11.5 11.0 12.0 12.0 13.0   24.7

        30.0  -21.6   12.0 12.5 11.5 12.0 12.5   14.9   39.6



15  Alexander, Nicholas-17 Lebanon OC             

        31.0  -19.2   12.0 13.0 13.0 13.5 12.5   19.3

        30.5  -20.4   13.0 13.5 13.5 13.5 13.5   20.1   39.4

                                                



       Junior 1 Class:



 1  Kling, Jonathan-37 Gunstock NA                

        68.5   70.8   14.5 14.5 14.0 15.5 15.5  115.3

        70.0   74.4    8.5  8.0 10.0 10.0  9.5  102.4  217.7



 2  Carter,Jeremy-36                             

        65.0   62.4   16.0 16.0 15.5 15.5 15.5  109.4

        63.0   57.6   17.0 17.0 16.5 16.5 16.5  107.6  217.0



 3  Ambros, Marshall-40 Lebanon OC                

        55.5   39.6   14.0 14.5 14.5 13.5 14.0   82.1

        53.5   34.8   14.5 14.5 14.5 14.0 13.0   77.8  159.9



 4  Farnham, Brian-38 Lebanon OC                  

        56.0   40.8   15.0 15.5 14.5 14.0 14.5   84.8

        46.5   18.0   14.0 14.5 14.5 13.5 14.5   61.0  145.8



 5  Nicholson, Ryan-39 Lebanon OC                 

        49.5   25.2   13.5 13.5 13.0 14.0 14.0   66.2

        45.0   14.4   13.5 13.0 13.0 13.0 13.0   53.4  119.6

                                                



       Ladies Class:



 1  Szotyori,Liz-43 NYSEF                        

        51.5   30.0   15.0 15.0 15.5 14.0 15.5   75.5

        49.5   25.2   15.0 15.0 15.5 14.0 15.0   70.2  145.7



 2  Rand, Janne-44 NYSEF                         

        47.0   19.2   14.5 14.5 14.5 13.5 14.0   62.2

        45.0   14.4   14.5 14.5 14.5 13.5 13.5   56.9  119.1





       Senior Class:



 1  McNeil, Steve-50 NYSEF                       

        65.0   62.4   16.5 16.5 16.0 15.5 17.0  111.4

        62.0   55.2   16.5 16.5 17.5 17.0 17.0  105.7  217.1



Jumpoff--for longest standing jump
(open to all comers)

 Rnk. Athlete name-bib                Dist.



  1   Jeremy Carter-36                65.5

  2   Jonathan Kling-37               65.5

  3   Sam Burke-21                    65.0

  4   Evan Bliss-29                   63.5

  5   Robbie Goodwin-31               62.5

  6   Willy Graves-30                 62.0

  7   Steve McNeil-50                 59.0

  8   David McCahill-26               54.5

  9   Nicholas Fairall-18             53.5

 10   Marshall Ambros-40              53.5

 11   Brian Farnham-38                53.0



 -----------------------------------------

Eastern USSA Ski Jumping Championships
hosted by the
Salisbury Winter Sports Association
[JO Qualifier]
John Satre Hill - Salisbury, Connecticut
Sunday, February 10, 2002

Judges:
  1. Bruce Falk
  2. Art Tokle, Sr.
  3. Peter Claus
  4. Ken Tokle
  5. Mark Levasseur
Jury:
  • Tom Fulton (TD)
  • Matt Bimonte (Asst. TD)
  • Jack Phelps (Comp. Chmn.)
  • Temperature: 38 Degrees F.
  • Snow Conditions: Manmade
  • Hill Conditions: Good
  • Track Conditions: good
  • Hill Size: K=64 (P=60)




       Junior 2 Class:



Rnk  Athlete name-bib Ski Club

        dist   dist   .....Judges points......  Jump   Final

        (m)     pts.   J-1  J-2  J-3  J-4  J-5  total  Total



 1  Burke, Sam-10 Lebanon OC                     

        62.0   55.2   14.5 15.0 15.0 15.0 15.5  100.2

        64.0   60.0   15.5 16.0 16.0 15.5 16.0  107.5  207.7



 2  Bliss, Evan-22 Lake Placid                   

        56.0   40.8   15.5 15.5 15.0 15.0 15.5   86.8

        59.5   49.2   17.0 17.0 17.0 17.5 17.0  100.2  187.0



 3  Graves, Willy-21 Brattleboro OC               

        56.5   42.0   15.5 16.0 15.5 16.0 16.5   89.5

        59.0   48.0   15.0 16.5 16.0 16.5 16.0   96.5  186.0



 4  McCahill, David-20 Lake Placid               

        54.0   36.0   15.0 15.0 16.0 15.0 16.0   82.0

        56.0   40.8   15.0 16.5 16.5 15.5 15.5   88.3  170.3



 5  Goodwin, Robbie-19 Lake Placid               

        54.5   37.2   16.5 16.5 16.5 16.0 16.0   86.2

        54.0   36.0   15.5 16.5 16.0 15.5 15.5   83.0  169.2



 6  Baker, Andrew-23 Lebanon OC                   

        51.5   30.0   13.5 12.0 13.0 14.0 13.5   70.0

        54.5   37.2   15.0 15.0 15.0 14.5 15.0   82.2  152.2



 7  Fairall, Nicholas-15 Andover OC               

        47.0   19.2   15.0 13.5 13.5 14.0 14.5   61.2

        48.5   22.8   15.0 13.5 14.5 14.5 15.0   66.8  128.0



 8  Lamb, Chris-11 Andover OC                     

        43.5   10.8   14.5 14.5 14.5 15.5 15.5   55.3

        42.0    7.2   14.5 14.0 14.0 15.0 14.0   49.7  105.0



 9  Kaulbach, Mike-12 Andover OC                  

        41.0    4.8   14.5 13.0 14.0 14.0 13.5   46.3

        44.0   12.0   14.5 14.0 13.5 14.5 13.5   54.0  100.3



10  Kaulbach, Sean-16 Andover OC                  

        43.0    9.6   14.5 15.0 14.0 15.0 14.5   53.6

        39.5    1.2   14.5 14.0 14.0 14.5 14.0   43.7   97.3



11  Bliss, Andrew-18 NYSEF                       

        39.0    0.0   14.5 13.0 15.0 14.0 14.5   43.0

        39.5    1.2   14.5 13.5 15.5 14.0 14.5   44.2   87.2



12  Hudson, Patrick-9 Lebanon OC                  

        37.0   -4.8   13.5 13.5 13.0 14.0 13.0   35.2

        38.5   -1.2   13.5 12.5 14.5 14.0 13.0   39.3   74.5



13  Georgevits, Andrew-25 Andover OC              

        39.0    0.0   13.0 12.0 13.0 13.0 13.0   39.0

        37.5   -3.6   13.0 12.0 12.5 13.0 12.5   34.4   73.4



14  Alexander, Nicholas-13 Lebanon OC             

        32.0  -16.8   13.0 12.5 13.5 13.5 13.0   22.7

        35.0   -9.6   13.5 13.0 13.0 13.5 13.5   30.4   53.1



15  Holland, Julian-8 SWSA                       

        32.5  -15.6   13.0 13.0 12.5 13.5 12.5   22.9

        34.5  -10.8   13.0 12.0 13.0 13.5 12.5   27.7   50.6

                                                



       Junior 1 Class:

  

 1  Kling, Jonathan-38 Gunstock NA                

        65.5   63.6   17.0 16.5 17.5 17.5 17.5  115.6

        67.0   67.2   16.5 17.0 17.0 17.0 17.5  118.2  233.8



 2  Carter,Jeremy-36                             

        59.5   49.2   16.5 17.0 16.5 16.5 16.5   98.7

        65.5   63.6   16.5 17.0 16.5 16.5 16.5  113.1  211.8



 3  Ambros, Marshall-40 Lebanon OC                

        52.0   31.2   15.0 14.0 14.5 14.0 14.5   74.2

        56.5   42.0   15.0 14.5 15.5 14.0 15.0   86.5  160.7



 4  Farnham, Brian-37 Lebanon OC                  

        49.5   25.2   15.5 14.0 14.5 15.0 14.5   69.2

        54.0   36.0   14.5 15.0 16.0 15.5 15.0   81.5  150.7



 5  Nicholson, Ryan-39 Lebanon OC                 

        48.5   22.8   13.5 14.0 13.0 13.5 14.5   63.8

        48.5   22.8   14.5 14.0 14.0 14.0 14.5   65.3  129.1





       Ladies Class:



 1  Szotyori,Liz-43 NYSEF                        

        48.5   22.8   15.0 15.0 14.5 15.5 15.0   67.8

        42.0    7.2   15.0 13.0 14.5 15.0 14.5   51.2  119.0



 2  Rand, Janne-44 NYSEF                         

        44.0   12.0   14.5 14.0 15.0 14.0 14.5   55.0

        44.5   13.2   14.5 14.5 15.0 14.5 15.0   57.2  112.2





       Senior Class:



 1  McNeil, Steve-50 NYSEF                       

        52.5   32.4   16.5 16.0 16.0 16.5 16.0   80.9

        55.0   38.4   16.0 16.0 17.0 16.5 16.0   86.9  167.8



Jumpoff--for longest standing jump
(open to all comers)

 Rnk. Athlete name-bib                Dist.



  1   Jonathan Kling-37               69.5

  2   Jeremy Carter-36                64.0

  3   Sam Burke-21                    63.5

  4   Steve McNeil-50                 63.5

  5   Willy Graves-30                 63.0

  6   Marshall Ambros-40              60.5

  7   David McCahill-26               57.0

  8   Brian Farnham-38                53.0

  9   Julian Holland-8                35.0



[ MORE RESULTS ] [ RESULTS INDEX ]

[ INDEX ] [ HOME ] [ GEN INFO ] [ INSIDE INFO ]