Salisbury Invitational Ski Jump
[JO Qualifier]
John Satre Hill - Salisbury, Connecticut
Saturday, February 10, 2001

 

During 2001, SWSA celebrates its 75th anniversary. See a brief report of the weekend activities.

Judges:
  1. Matt Bimonte
  2. Ken Tokle
  3. Peter Claus
  4. Mark Levasseur
  5. Bruce Falk
Jury:
  • Tom Fulton (TD)
  • Art Tokle Jr. (Asst. TD)
  • Nick Collin (Comp. Dir.)
  • Temperature: 32 Degrees F.
  • Snow Conditions:
  • Hill Conditions:
  • Track Conditions:
  • Hill Size: K=64 (P=60)



       Junior 2 Class:



     Athlete-name      bib    Ski Club

           dist dist   .....Judges points.....  Jump   Final

           (m)  pts.   J-1  J-2  J-3  J-4  J-5  total  Total



 1  Kling, Jonathan    31   Gunstock NA 

          56.5  42.0  16.5 16.5 17.5 16.5 15.5   91.5

          66.0  64.8  17.5 17.5 16.5 17.0 16.0  115.8  207.3



 2  Delaney, Matt      26   Lake Placid  

          52.0  31.2  15.5 15.5 16.0 16.0 14.0   78.2

          50.0  26.4  15.0 15.5 15.5 15.5 14.0   72.4  150.6



 3  Graves, Willy      28   Brattleboro OC

          47.0  19.2  15.0 15.0 14.5 15.0 14.0   63.7

          54.5  37.2  17.0 16.5 16.0 16.5 16.5   86.7  150.4



 4  Ambros, Marshall   30   Lebanon OC 

          49.0  24.0  14.5 15.5 15.0 16.0 14.0   69.0

          53.0  33.6  15.5 15.5 15.5 16.0 14.5   80.1  149.1



 5  Bliss, Evan        15   Lake Placid    

          43.0   9.6  15.0 16.0 15.0 15.5 15.5   55.6

          47.5  20.4  16.0 15.0 15.5 17.0 16.0   67.9  123.5



 6  Baker,Andrew       32   Lebanon OC     

          46.0  16.8  14.0 14.0 14.0 14.0 13.5   58.8

          45.0  14.4  14.5 15.0 14.5 15.0 14.5   58.4  117.2



 7  Goodwin, Robbie    21   Lake Placid  

          38.0  -2.4  14.5 16.0 15.5 16.0 15.0   44.1

          44.0  12.0  15.5 16.0 14.5 16.0 16.0   59.5  103.6



 8  Farnham,Brian      29   Lebanon OC   

          43.0   9.6  14.5 15.0 15.5 15.0 13.0   54.1

          41.0   4.8  14.0 15.5 14.0 15.0 13.0   47.8  101.9



 9  Jones, Chris       27   Lebanon/Andover

          41.0   4.8  14.0 14.0 14.5 14.5 13.5   47.3

          41.0   4.8  14.0 15.0 14.0 14.0 13.5   46.8   94.1



10  Roland, Peter      22   Lake Placid  

          38.0  -2.4  14.5 15.0 15.0 14.5 15.5   42.1

          38.0  -2.4  13.5 14.0 13.5 14.0 14.0   39.1   81.2



11  Burke, Sam         17   Lebanon OC      

          34.0 -12.0  13.5 13.0 15.0 13.0 13.5   28.0

          43.0   9.6  14.0 14.0 13.0 15.0 13.0   50.6   78.6



12  Nicholson, Ryan    24   Lebanon OC 

          32.0 -16.8  13.0 13.0 12.0 13.5 13.0   22.2

          41.0   4.8  13.5 13.0 13.5 13.5 14.0   45.3   67.5



13  McCahill, Dave     23   Lake Placid 

          32.0 -16.8  13.5 13.5 13.0 13.0 13.0   22.7

          28.0 -26.4  13.0 13.0 12.0 12.5 13.0   12.1   34.8



14  Friere, Peter      14   Andover OC  

          28.0 -26.4  13.0 13.0 13.5 13.5 14.0   13.6

          31.0 -19.2  13.0 13.0 13.0 12.5 13.0   19.8   33.4





       Junior 1 Class:



 1  Decker,Chris       38   NYSEF         

          69.5  73.2  17.5 17.5 17.0 17.5 16.0  125.2

          63.5  58.8  17.0 17.0 16.5 17.5 16.0  109.3  234.5



 2  Welch,Brian        37   NYSEF          

          63.5  58.8  17.0 17.0 16.5 17.0 15.5  109.3

          61.5  54.0  16.5 16.5 15.5 16.5 15.0  102.5  211.8



 3  Goodwin, Morgan    40   NYSEF      

          56.5  42.0  16.0 17.0 16.5 17.0 17.0   92.5

          68.0  69.6  11.0 12.0 12.0  6.0  4.0   98.6  191.1



 4  Carter,Jeremy      39   NYSEF        

          57.5  44.4  17.5 16.5 17.5 18.0 16.5   95.9

          57.5  44.4  17.0 16.5 16.5 18.5 17.0   94.9  190.8





       Ladies Class:



 1  Schnitzler,Nupie   42   Lake Placid

          39.5   1.2  13.0 13.5 13.0 12.5 13.5   40.7

          43.5  10.8  15.0 15.5 14.0 16.0 15.5   56.8   97.5



 2  Szotyori,Elizabeth 44   Lake Placid

          36.0  -7.2  13.5 13.5 13.0 14.0 13.5   33.3

          42.5   8.4  13.5 13.0 13.0 14.0 13.0   47.9   81.2



 3  Rand, Janne        43   Lake Placid    

          27.0 -28.8  13.0 13.0 12.0 13.0 13.0   10.2

          27.0 -28.8  13.0 13.5 13.0 12.5 13.0   10.2   20.4





       Senior Class:



 1  Hoffman,Taylor     47   Lake Placid 

          61.5  54.0  16.5 16.5 16.0 16.5 16.5  103.5

          60.5  51.6  16.0 16.5 16.0 16.5 16.0  100.1  203.6



 2  Baker, Chris       50   Lebanon OC    

          52.0  31.2  15.5 15.0 15.0 15.5 14.5   76.7

          64.0  60.0  16.0 16.5 16.0 16.5 15.5  108.5  185.2



 3  Tuttle,Jamie       48   Eastern Slope SC          

          53.0  33.6  15.0 15.0 14.5 14.0 14.5   77.6

          62.0  55.2  15.0 15.0 14.0 13.0 14.5   98.7  176.3



 4  Farnham,Jon,Jr.    49   Lebanon OC  

          43.0   9.6  14.0 14.0 13.5 13.5 13.5   50.6

          45.0  14.4  14.0 14.5 14.5 15.0 14.0   57.4  108.0







 -----------------------------------------

Eastern USSA Ski Jumping Championships
hosted by the
Salisbury Winter Sports Association
[JO Qualifier]
John Satre Hill - Salisbury, Connecticut
Sunday, February 11, 2001

Judges:
  1. Ken Tokle
  2. Matt Bimonte
  3. Bruce Falk
  4. Mark Levasseur
  5. Peter Claus
Jury:
  • Tom Fulton (TD)
  • Art Tokle Jr. (Asst. TD)
  • Nick Collin (Comp. Chmn.)
  • Temperature: 22 Degrees F.
  • Snow Conditions:
  • Hill Conditions:
  • Track Conditions:
  • Hill Size: K=64 (P=60)

 



       Junior 2 Class:



     Athlete-name      bib    Ski Club

           dist dist   .....Judges points.....  Jump   Final

           (m)  pts.   J-1  J-2  J-3  J-4  J-5  total  Total



 1  Graves, Willy      27   Brattleboro OC

          62.0  55.2  16.5 17.0 16.5 17.0 16.5  105.2

          64.0  60.0  17.0 17.0 16.0 16.5 16.5  110.0  215.2



 2  Ambros, Marshall   32   Lebanon OC 

          55.5  39.6  14.5 14.0 15.0 15.0 15.5   84.1

          64.5  61.2  15.5 15.5 16.5 16.0 16.5  109.2  193.3



 3  Bliss, Evan        17   Lake Placid    

          57.5  44.4  16.0 16.0 15.5 15.5 16.0   91.9

          53.0  33.6  16.0 15.5 16.0 16.0 16.0   81.6  173.5



 4  Burke, Sam         16   Lebanon OC      

          49.5  25.2  14.5 13.5 13.5 14.5 13.5   66.7

          49.0  24.0  14.0 13.5 13.5 14.5 15.0   66.0  132.7



 5  Baker,Andrew       31   Lebanon OC     

          49.5  25.2  15.0 13.5 14.5 15.0 15.0   69.7

          44.5  13.2  13.5 14.0 14.0 14.0 14.0   55.2  124.9



 6  Delaney, Matt      28   Lake Placid  

          46.0  16.8  13.5 13.5 14.5 14.5 14.5   59.3

          46.0  16.8  14.0 13.5 14.0 15.0 14.5   59.3  118.6



 7  Lamb, Chris        14   Andover OC     

          43.0   9.6  14.0 14.0 13.5 14.5 14.0   51.6

          47.5  20.4  15.5 14.0 14.5 15.0 15.0   64.9  116.5



 8  Jones, Chris       29   Lebanon/Andover 

          44.5  13.2  14.0 13.5 14.5 14.5 15.0   56.2

          44.0  12.0  14.0 14.0 14.0 14.5 15.0   54.5  110.7



 9  Goodwin, Robbie    24   Lake Placid  

          34.5 -10.8  15.0 16.0 15.5 15.0 16.0   35.7

          40.0   2.4  15.0 15.5 14.0 14.5 15.5   47.4   83.1



10  Fairall, Nicholas  18   Andover O

          39.0   0.0  14.0 14.0 13.5 14.0 14.0   42.0

          37.5  -3.6  13.5 14.0 14.0 14.0 14.0   38.4   80.4



11  Roland, Peter      21   Lake Placid  

          39.5   1.2  13.5 14.0 13.0 13.5 14.0   42.2

          36.5  -6.0  12.0 13.0 12.5 12.5 12.0   31.0   73.2



12  McCahill, Dave     25   Lake Placid 

          39.5   1.2  12.5 14.0 13.0 14.0 14.0   42.2

          33.5 -13.2  13.0 14.0 13.5 13.5 13.5   27.3   69.5



13  Nicholson, Ryan    23   Lebanon OC 

          35.5  -8.4  12.5 13.5 13.0 13.5 13.0   31.1

          38.0  -2.4  10.0 12.5 12.5 12.5 10.0   32.6   63.7



14  Friere, Peter      13   Andover OC  

          34.0 -12.0  13.0 13.5 13.5 13.5 14.0   28.5

          31.0 -19.2  13.5 13.5 13.0 13.5 13.5   21.3   49.8



15  Farnham,Brian      26   Lebanon OC   

          30.5 -20.4  13.0 13.0 13.0 14.0 13.0   18.6

          25.5 -32.4  12.0 13.0 13.0 13.0 13.0    6.6   25.2





       Junior 1 Class:



 1  Decker,Chris       39   NYSEF         

          70.0  74.4  16.0 16.0 15.5 16.5 16.5  122.9

          69.0  72.0  16.0 16.0 17.0 16.5 16.5  121.0  243.9



 2  Kling, Jonathan    35   Gunstock NA 

          64.0  60.0  17.5 18.0 17.0 17.0 17.5  112.0

          66.0  64.8  16.5 16.0 17.5 17.0 17.0  115.3  227.3



 3  Welch,Brian        36   NYSEF          

          64.5  61.2  15.5 15.5 17.0 16.0 17.0  109.7

          65.0  62.4  16.0 15.0 16.5 16.5 16.0  110.9  220.6



 4  Carter,Jeremy      40   Andover OC   

          64.5  61.2  18.0 17.0 17.5 16.5 17.0  112.7

          63.5  58.8  11.0  6.5  7.5 10.0  9.5   85.8  198.5



 5  Goodwin, Morgan    38   NYSEF      

          61.5  54.0   9.0  8.0  8.5  9.5  8.5   80.0

          65.0  62.4   9.0  8.0 10.0 10.0  8.5   89.9  169.9





       Ladies Class:



 1  Szotyori,Elizabeth 41   Lake Placid

          43.0   9.6  15.0 14.0 14.5 14.5 15.0   53.6

          52.0  31.2  15.5 14.5 15.0 15.0 15.5   76.7  130.3



 2  Schnitzler,Nupie   42   Lake Placid

          39.0   0.0  14.5 14.0 12.5 14.5 14.0   42.5

          42.5   8.4  15.5 14.0 14.0 14.0 14.5   50.9   93.4



 3  Rand, Janne        43   Lake Placid    

          35.5  -8.4  14.0 13.0 14.0 13.5 14.0   33.1

          30.0 -21.6  13.5 14.0 13.5 13.5 14.0   19.4   52.5





       Senior Class:



 1  Hoffman,Taylor     47   Lake Placid 

          65.5  63.6  15.0 15.5 16.5 16.5 16.0  111.6

          65.5  63.6  16.0 16.0 15.0 15.5 16.0  111.1  222.7



 2  Tuttle,Jamie       49   Eastern Slope SC          

          63.0  57.6  15.0 15.5 15.5 15.0 16.0  103.6

          53.0  33.6  14.0 13.0 14.0 14.0 14.0   75.6  179.2



 3  Baker, Chris       48   Lebanon OC    

          53.0  33.6  13.0 13.0 13.5 14.0 14.5   74.1

          48.0  21.6  14.0 14.0 14.5 14.5 15.0   64.6  138.7



 4  Smith, Eric        46   Lake Placid    

          59.0  48.0  12.0 13.0 12.0 13.5 13.0   86.0

          41.0   4.8  13.5 13.0 13.5 14.0 13.5   45.3  131.3



 5  Farnham,Jon Jr.    50   Lebanon OC  

          46.0  16.8  14.0 14.0 14.5 14.0 14.5   59.3

          50.5  27.6  13.5 13.0 14.5 14.5 15.0   70.1  129.4




 

Jumpoff--for longest standing jump
(open to all comers)

  1.   Jonathan Kling    64.5



  2.   Willy Graves      63.0



  3.   Sam Burke         46.5



  4.   Marshall Ambros   69.0 (fall!)







[ MORE RESULTS ] [ RESULTS INDEX ]

[ INDEX ] [ HOME ] [ GEN INFO ] [ INSIDE INFO ]