Annual Nordic Kids Festival
(Formerly Bill Koch League)
Saturday, Feb. 10, 2001

SPECIAL JUMP RESULTS



K20 Junior 5 Class
Jumper Name Club Dist J1 J2 Total Final 1 Colin Delaney LP 41 6.0 6.0 53.0 39 3.0 3.0 45.0 41 6.0 6.0 53.0 106.0 2 Obi Greer-Carney AOC 39 5.5 6.0 50.5 38 6.0 5.5 49.5 39 5.0 6.0 50.0 100.5
K20 Junior 4 Class
1 Andrew Bliss LP 47 8.0 8.0 63.0 48 8.0 8.0 64.0 46 7.5 8.0 61.5 127.0 2 Caleb Holland SWSA 49 6.5 6.0 61.5 50 6.0 6.0 62.0 51 5.5 6.0 62.5 124.5 3 Sam Bryson FS 21 4.0 4.0 29.0 30 4.0 4.0 38.0 29 4.0 4.0 37.0 75.0
K20 OPEN Class
1 Justin Perry LP 47 8.0 8.0 63.0 48 9.0 8.5 65.5 48 8.0 7.5 63.5 129.0 2 Tyler Dodds FS 53 6.0 6.5 65.5 47 5.5 5.5 58.0 48 6.5 6.5 61.0 126.5 3 Crosby Fish LP 47 6.5 7.0 60.5 48 7.0 7.5 62.5 45 8.5 8.0 61.5 124.0 4 Pyan Short LP 43 5.5 6.0 54.5 48 7.0 7.0 62.0 46 7.0 7.0 60.0 122.0 5 William Blass SWSA 51 5.5 6.0 62.5 45 5.0 5.5 55.5 46 5.0 5.5 56.5 119.0 6 Zach Greer-Carney AOC 46 6.0 6.0 58.0 47 6.0 6.0 59.0 47 4.5 4.5 56.0 117.0 7 Cameron Picton SWSA 38 5.0 5.5 48.5 47 5.0 6.0 58.0 44 5.5 5.5 55.0 113.0 8 Lucas Blass SWSA 39 5.5 5.5 50.0 43 5.5 6.0 54.5 40 5.5 5.5 51.0 105.5 9 Ryan Crawford Sunapee 43 3.0 3.5 49.5 42 3.0 3.5 48.5 39 5.0 6.5 50.5 100.0 10 John Conley AOC 38 5.5 5.0 48.5 36 4.5 5.5 46.0 38 5.0 5.5 48.5 97.0 11 Gene Esquivel LOC 38 3.0 3.5 44.5 34 6.0 6.0 46.0 34 6.0 6.0 46.0 92.0 12 Adam Boghosian FS 32 4.5 5.5 42.0 33 4.0 4.5 41.5 37 5.0 5.5 47.5 89.5
K20 Girls Class
1 Ariel Picton SWSA 35 5.0 5.5 45.5 37 4.5 5.5 47.0 35 4.5 5.0 44.5 92.5 2 Jackie Alexander LOC 30 6.0 6.0 42.0 36 5.0 6.0 47.0 33 6.0 6.0 45.0 92.0
K30 Junior 4 Class
1 Chris Lamb AOC 103 4.5 4.0 111.5 103 8.5 8.0 119.5 101 9.0 9.0 119.0 238.5 2 Nicholas Fairall AOC 101 7.0 7.5 115.5 91 7.5 7.0 105.5 95 8.0 8.0 111.0 226.5 3 Andrew Bliss LP 91 5.0 4.5 100.5 78 8.5 8.0 94.5 86 7.5 7.0 100.5 201.0 4 Danny Jones LOC/AOC 86 7.0 7.5 100.5 80 6.0 6.0 92.0 80 6.5 6.5 93.0 193.5 5 Sean Kaulbach AOC 84 7.0 7.0 98.0 81 7.0 7.0 95.0 77 7.0 7.0 91.0 193.0
K30 Junior 3 Class
1 Sam Burke LOC 106 9.0 8.5 123.5 105 9.0 9.5 123.5 95 7.5 7.5 110.0 247.0 2 Andrew Georgevits AOC 95 7.5 7.0 109.5 94 7.0 7.0 108.0 0 217.5 3 Peter Freire AOC 86 7.5 7.0 100.5 88 7.5 7.0 102.5 87 8.5 7.5 103.0 205.5 4 Crosby Fish LP 80 2.0 3.0 85.0 84 7.0 7.0 98.0 83 7.0 7.0 97.0 195.0 5 Erik Fulton LOC 79 7.0 7.5 93.5 76 6.0 6.0 88.0 81 7.0 7.5 95.5 189.0 6 Justin Perry LP 71 5.0 5.0 81.0 83 7.0 7.0 97.0 79 5.5 6.0 90.5 187.5 7 Nicholas Alexander LOC 80 6.5 6.5 93.0 78 7.0 6.5 91.5 79 6.5 6.0 91.5 184.5 8 Zach Greer-Carney AOC 78 5.0 5.0 88.0 81 5.0 5.0 91.0 0 179.0 9 Caleb Holland SWSA 78 6.0 6.0 90.0 76 6.0 6.0 88.0 71 5.5 5.5 82.0 178.0 10 Andrew MacEwan LOC 67 6.0 6.5 79.5 72 5.5 6.0 83.5 66 5.5 5.5 77.0 163.0 11 Patrick Hudson LOC 66 5.5 6.0 77.5 69 5.5 6.0 80.5 65 4.5 4.0 73.5 158.0 12 Ben Esquivel LOC 53 5.5 6.0 64.5 60 6.0 6.0 72.0 60 5.0 5.0 70.0 142.0 13 Ryan Short LP 82 2.5 3.0 87.5 (did not jump again) 87.5
K30 Open Class
1 Michael Kaulbach AOC 93 8.0 8.0 109.0 106 9.0 9.0 124.0 108 9.0 8.5 125.5 249.5 2 Julian Holland SWSA 76 5.5 6.0 87.5 88 6.0 6.0 100.0 86 6.5 6.5 99.0 199.0 3 Lucas Blass SWSA 58 5.0 5.0 68.0 71 5.5 6.0 82.5 66 5.0 5.5 76.5 159.0 4 William Blass SWSA 55 4.0 4.5 63.5 62 5.0 5.0 72.0 59 4.5 5.0 68.5 140.5

 

NORDIC COMBINED RESULTS
(No times available, sorry!)




Junior 5 Class
1. Colin Delany
Junior 4 Class
1. Sam Bryson
Junior 4 Girls
1. Ariel Picton
Junior 3 Class
1. Peter Freire 2. Andrew Georgevits 3. Tyler Dodds 4. Cameron Picton 5. Adam Boghosian
[ MORE RESULTS ] [ RESULTS INDEX ]

[ INDEX ] [ HOME ] [ GEN INFO ] [ INSIDE INFO ]