Winter Empire State Games logo
The 20th Annual
Empire State Winter Games
Lake Placid, NY
Saturday, February 26, 2000

K-48 meter Ski Jump
Scholastic Class



    Jumper Name       dist  dist  points

 ---------------------------------------

 1. Brian Welch       45.5  50.5   213.5

 2. Jeremy Carter     46.5  48.5   212.8

 3. Chris Decker      46.5  47.0   208.5

 4. Geoff Howe        45.5  47.5   204.4

 5. Jonathan Kling    45.0  47.5   202.8

 6. Morgan Goodwin    44.5  41.5   183.5

 7. Willy Graves      40.4  44.5   176.8

 8. Brian Farnham     39.5  42.0   162.1

 9. Evan Bliss        40.0  40.5   159.4

10. Matt Delaney      38.5  39.0   147.8

11. Andrew Baker      40.0  34.5   142.2

12. Peter Roland      38.5  33.5   127.7

13. David McCahill    30.0  29.5    97.7

14. Robbie Goodwin    30.0  31.0    94.5

15. Crosby Fish       26.5  26.0    60.8

16. Andrew Bliss      26.0  25.5    57.6


Medalists in the Scholastic Class
Jeremy Carter,         Brian Welch,         Chris Decker

 

Women's Class



    Jumper Name       dist  dist  points

 ---------------------------------------

 1. Lindsey Van       42.5  45.0   184.3

 2. Eliz Szotyori     42.5  44.5   180.2

 3. Laura McLane      35.0  36.0   121.5

 4. Janne Rand        24.5  24.5    50.1


Medalists in the Women's Class
  Laura McLane & Liz Szotyori                 Lindsey Van & Laura McLane
(Liz missed the awards ceremony and podium photo-op earlier.)

 

Open Class



    Jumper Name       dist  dist  points

 ---------------------------------------

 1. Jon Farnham Jr.   43.0  44.5   182.3

 2. Tobin Whitman     42.5  45.0   180.8

 3. Brian Squires     42.5  43.0   176.4


Medalists in the Open Class
 Jon Farnham Jr.      Tobin Whitman         Brian Squires

 

Master's Class



    Jumper Name       dist  dist  points

 ---------------------------------------

 1. Jon Farnham Sr.   33.0  34.5   116.3

 2. Don West          31.5  35.5   115.2


Medalists in the Masters Class
Jon Farnham Sr.           Don West          

 

 -----------------------------------------

 
Empire State Games K-90 meter Ski Jump
Lake Placid NY, Saturday, February 26, 2000
(Sorry, no podium pictures.)

 
Scholastic Class



    Jumper Name       dist  dist  points

 ---------------------------------------

 1. Chris Decker      94.5  94.0   240.0

 2. Brian Welch       86.5  83.5   190.5

 3. Jeremy Carter     76.5  89.0   186.5

 4. Jonathan Kling    77.0  84.0   180.0

 5. Geoff Howe        77.5  80.0   172.5

 6. Morgan Goodwin    74.0  72.0   151.5

 7. Tobin Whitman     58.0  65.0    90.0

 8. Evan Bliss        54.0  56.5    70.0

 9. Andrew Baker      51.0  60.0    69.0

10. Willy Graves      50.5  56.0    58.5

11. Brian Farnham     51.5  48.0    51.0

12. Matt Delaney      43.5  49.5    32.5




Women's Class



    Jumper Name       dist  dist  points

 ---------------------------------------

 1. Lindsay Van       88.5  90.0   222.5

 2. Eliz Szotyori     69.0  74.0   135.5




Open Class



    Jumper Name       dist  dist  points

 ---------------------------------------

 1. Taylor Hoffman    93.0  87.0   229.5

 2. Jamie Tuttle      80.0  76.0   161.0

 3. Eric Smith        70.0  65.5   123.5

 4. Chris Baker       68.0  60.0   109.5

 5. Brian Squires     58.0  65.0    96.0

 6. Jon Farnham Jr.   58.5  59.0    81.0




 -----------------------------------------

 
Empire State Games Nordic Combined Events
Lake Placid NY, Saturday, February 26, 2000

Scholastic Class competitors could choose between the K-48 and the K-90 meter hills for the jumping portion of the Nordic Combined competition. Skiers using the K-90 raced 6 km, others raced 5 km. except that Masters went only 3 km.

 

Scholastic Class
K-48 jump, 5 km. XC


    Skier Name      jump  finish

                   points  time

--------------------------------

1. Matt Delaney     147.8  19:55

2. Willy Graves     176.8  22:03

3. Robbie Goodwin    94.5  23:26

4. David McCahill    97.7  24:22


Medalists in the Scholastic Class
 Willy Graves      Matt Delaney         Robbie Goodwin

 

Scholastic Class
K-90 jump, 6 km. XC


    Skier Name      jump  finish

                   points  time

--------------------------------

1. Chris Decker     240.0  21:49

2. Geoff Howe       172.5  21:07

3. Morgan Goodwin   151.5  23:14


Medalists in the Open Class
 Geoff Howe.      Chris Decker         Morgan Goodwin

 

Ladies Open Class
K-48 jump, 5 km. XC




    Skier Name      jump  finish

                   points  time

--------------------------------

1. Laura McLane     121.5  24:47


Winner in the Ladies Class
Laura McLane

 

Open Class
K-90 jump, 6 km. XC




   Skier Name       jump  finish

                   points  time

--------------------------------

1. Chris Baker      109.5  28:36


Winner in the Open Class
Chris Baker

 

Masters Class
K-48 jump, 3 km. XC




  Skier Name        jump  finish

                   points  time

--------------------------------

1. Don West         115.2  19:51


Winner in the Masters Class
Don West

 

[ MORE RESULTS ] [ RESULTS INDEX ]

[ INDEX ] [ HOME ] [ GEN INFO ] [ INSIDE INFO ]