Salisbury Invitational Ski Jump
[JO Qualifier]
John Satre Hill - Salisbury, Connecticut
Saturday, February 5, 2000

[ Read Don West's Salisbury reminiscence ]

In February 2001, SWSA will celebrate its 75th anniversary and hopes to bring back hundreds of past competitors for a grand reunion.

Taylor Hoffman came to Salisbury hoping to take home the big silver Satre Trophy. His name appears on the cup twice, and he only needed one more Sunday victory to make the big bowl his own. When the weekend was over, Taylor had done everything except that: victory Saturday, two jumpoffs, and a new hill record. As for Taylor taking home the bowl, Ryan Cutter had other ideas. The two fought it out down below the 65 meter K-point. Ryan banged down a 70 meter jump, just half a meter short of Taylor's one day old hill record, and put the name "Cutter" on the cup, shading Hoffman by a slender point and a half. Taylor will have to wait until next year.
Ryan (with cup) and Taylor

Ryan Cutter, Taylor Hoffman

Judges:
  1. Peter Claus
  2. Bruce Falk
  3. Mark Levasseur
  4. Art Tokle Jr.
  5. Ken Tokle
Jury:
  • Nick Collin
  • Dan Warner
  • Tom Fulton
  • Temperature: 25 Degrees F.
  • Snow Conditions: Mix of Manmade & Powder
  • Hill Conditions: Excellent
  • Track Conditions: Loose Granular
  • Hill Size: K=64 (P=60)



       Masters Class:



   Athlete-name    Ski Club

                    dist dist   .....Judges points.....  Jump    Final

                     (m) pts.   J-1  J-2  J-3  J-4  J-5  total   Total



1  Don West        Lake Placid

                     39.0  0.0 14.5 14.5 14.5 14.0 15.0  43.5

                     39.0  0.0 14.5 14.5 14.5 14.5 14.5  43.5    87.0



2  John Farnham    Lebanon

                     35.0 -9.6 14.5 14.5 14.0 14.0 14.5  33.4

                     38.0 -2.4 14.5 14.5 14.5 14.0 14.0  40.6    74.0





       Junior Class:



1  Jamie Tuttle     NYSEF

                     66.0 64.8 16.0 15.0 16.0 15.5 16.0 112.3

                     64.5 61.2 16.0 16.0 16.0 15.5 15.5 108.7   221.0



2  Jeremy Carter   Andover

                     63.0 57.6 16.0 16.0 16.6 15.5 16.0 105.6

                     65.0 62.4 15.5 15.5 16.5 16.5 16.0 110.4   216.0



3  Morgan Goodwin  Lake Placid

                     62.0 55.2 15.5 16.0 16.5 16.5 16.5 104.2

                     63.0 57.6 15.5 15.5 16.5 16.0 16.0 105.1   209.3



4  Chris Decker     NYSEF

                     54.5 37.2 15.0 14.5 15.0 15.5 14.5  81.7

                     61.5 54.0 16.5 16.5 16.5 16.0 16.5 103.5   185.2



5  Jonathan Kling   Gunstock

                     57.0 43.2 15.0 15.0 16.5 15.5 15.0  88.7

                     55.5 39.6 16.0 16.0 16.5 16.5 16.0  88.1   176.8



6  Marshall Ambros  Lebanon

                     57.0 43.2 15.0 14.5 15.0 15.5 15.0  88.2

                     56.5 42.0 14.5 14.5 14.5 15.0 15.0  86.0   174.2



7  Geoff Howe       NYSEF

                     53.5 34.8 14.5 14.5 14.5 15.0 15.0  78.8

                     59.0 48.0 15.0 15.5 15.0 14.5 14.5  92.5   171.3



8  John Farnham    Lebanon

                     54.0 36.0 14.5 14.5 15.0 15.0 14.5  80.0

                     56.0 40.8 14.5 15.0 15.0 15.5 15.0  85.8   165.8



9  Brian Welch    Scarborough

                     62.5 56.4  5.0  5.0  5.5  3.5  5.0  71.4

                     56.5 42.0 15.0 15.5 15.0 15.0 14.0  87.0   158.4



10 Chris Jones     Andover

                     48.5 22.8 15.0 14.5 14.0 14.5 15.0  66.8

                     50.5 27.6 15.0 14.5 14.5 14.5 14.5  71.1   137.9



11 Willy Graves   Brattleboro

                     48.0 21.6 14.5 15.0 15.0 14.4 14.5  65.6

                     46.5 18.0 14.5 14.5 15.0 15.0 14.5  62.0   127.6



12 Matt Delaney   Lake Placid

                     48.0 21.6 14.5 14.5 15.0 14.0 14.0  64.6

                     47.0 19.2 14.5 15.0 14.5 14.5 14.0  62.7   127.3



tie Evan Bliss    Lake Placid

                     47.0 19.2 14.5 14.0 14.5 14.0 14.0  61.7

                     48.0 21.6 14.5 14.5 15.0 15.0 14.0  65.6   127.3



14 Brian Farnham    Lebanon

                     43.0  9.6 15.5 14.5 15.0 15.5 16.0  55.6

                     47.0 19.2 14.5 14.5 14.5 15.0 14.0  62.7   118.3



15 Tobin Whitman    Lebanon

                     46.0 16.8 14.0 13.5 13.5 13.5 13.0  57.3

                     47.5 20.4 13.5 13.0 14.0 13.0 14.0  60.7   118.2



16 Andrew Baker     Lebanon

                     45.0 14.4 14.0 14.5 13.5 16.0 15.5  58.4

                     45.0 14.4 14.0 13.5 14.0 14.0 13.5  55.9   114.3



17 Sam Burke        Lebanon

                     46.5 18.0  8.0  6.0  6.5  8.0  8.0  40.5

                     43.0  9.6 14.5 14.0 14.5 15.0 14.5  53.1    93.6



18 Peter Roland    Lake Placid

                     45.0 14.4 14.5 14.5 14.5 14.0 14.5  57.9

                     36.0 -7.2 14.0 13.5 13.5 14.0 13.5  33.8    91.7



19 Eric Fulton      Lebanon

                     31.0-19.2 14.0 13.0 13.5 13.5 13.0  20.8

                     32.0-16.8 13.5 13.5 13.5 13.5 12.5  23.7    44.5



20 Robbie Goodwin   NYSEF

                     29.5-22.8 15.0 14.5 15.0 15.0 15.0  22.2

                     28.0-26.4 15.0 14.5 15.0 15.5 15.0  18.6    40.8



21 David McCahill  Lake Placid

                     28.0-26.4 13.5 13.0 13.0 13.0 12.5  12.6

                     29.0-24.0 13.5 13.0 13.5 13.0 13.5  16.0    28.6





       Ladies Class:



1  Lindsey Van      NYSEF

                     59.5 49.2 17.0 16.5 17.0 17.0 17.0 100.2

                     57.0 43.2 16.5 16.5 16.5 16.0 16.5  92.7   192.9



2  Liz Szotyori     NYSEF

                     52.5 32.4 15.0 15.0 15.0 15.0 15.0  77.4

                     56.0 40.8 15.5 15.5 15.5 15.5 15.5  87.3   164.7



3  Laura McLane     NYSEF

                     35.5 -8.4 13.0 13.0 12.5 12.0 12.5  29.6

                     36.0 -7.2 14.5 13.5 13.5 14.5 13.5  34.3    63.9





       Senior Class:



1  Taylor Hoffman   NYSEF

                     67.5 68.4 15.5 16.0 16.0 16.0 16.0 116.4

                     70.5 75.6 16.5 17.0 16.5 16.5 16.5 125.1   241.5



2  Ryan Cutter  Ford Sayre/NYSEF

                     63.5 58.8 16.0 15.5 16.5 15.5 15.0 105.8

                     66.5 66.0 15.5 16.0 16.5 15.5 15.5 113.0   218.8



3  Eric Smith      Lebanon

                     65.0 62.4 16.0 16.0 16.0 15.0 16.5 110.4

                     63.5 58.8 16.0 16.5 16.5 15.0 15.5 106.8   217.2



4  Chris Baker     Lebanon

                     64.5 61.2 16.0 16.0 16.0 16.0 16.0 109.2

                     64.0 60.0 15.5 16.0 15.5 15.5 15.5 101.7   215.7



5  Steve McNeil     Andover

                     63.0 57.6 15.5 15.0 15.5 16.0 15.5 104.1

                     60.0 50.4 15.0 15.5 15.5 15.0 15.0  95.9   200.0



6  Matt Risch      Kennett High

                     52.5 32.4 14.5 15.0 14.5 15.0 14.5  76.4

                     58.5 46.8 15.0 15.5 15.0 15.5 14.5  77.9   168.7



7  Brian Squires   Brattleboro

                     49.5 25.2 14.5 14.0 14.0 13.5 14.0  67.2

                     56.5 42.0 15.0 15.5 15.0 15.5 15.0  87.5   154.7





Jumpoff--for longest standing jump
(Ten longest jumpers eligible.)
1 Taylor Hoffman 69.5 2 Ryan Cutter 68.5 3 Jamie Tuttle 64.5 4 Steve McNeil 64.0 5 Chris Baker 63.5 6 Brian Welch 61.5 7 Morgan Goodwin 59.5 8 Geoff Howe 54.5
 -----------------------------------------

Eastern USSA Ski Jumping Championships
Salisbury Winter Sports Association
[JO Qualifier]
John Satre Hill - Salisbury, Connecticut
Sunday, February 6, 2000

Judges:
  1. Art Tokle Jr.
  2. Ken Tokle
  3. Mark Levasseur
  4. Bruce Falk
  5. Peter Claus
Jury:
  • Nick Collin
  • Dan Warner
  • Tom Fulton
  • Temperature: 25 Degrees F.
  • Snow Conditions: Mix of Manmade & Powder
  • Hill Conditions: Excellent
  • Track Conditions: Loose Granular
  • Hill Size: K=64 (P=60)




       Masters Class:



      Athlete-name     Ski Club

                   dist  dist .....Judges points..... Jump    Final

                    (m)  pts. J-1  J-2  J-3  J-4  J-5 total   Total



  1   West, Don       Lake Placid           

                   40.0  2.4 14.5 14.5 14.5 14.5 14.5  45.9

                   37.0 -4.8 14.5 14.5 15.0 14.5 14.5  38.7    84.6



  2   Farnham, John    Lebanon OC     

                   37.0 -4.8 14.0 14.0 15.0 14.5 14.0  37.7

                   34.0-12.0 14.0 14.0 15.0 14.5 14.0  30.5    68.2





       Junior Class:



  1   Decker, Chris      NYSEF          

                   63.5 58.8 16.0 16.0 16.5 16.5 16.5 107.8

                   66.5 66.0 16.0 17.0 17.0 16.5 17.0 116.5   224.3



  2   Goodwin, Morgan    NYSEF       

                   61.0 52.8 17.5 17.5 18.0 17.0 16.5 104.8

                   66.0 64.8 16.0 16.5 16.0 16.5 16.0 113.3   218.1



  3   Tuttle, Jamie      NYSEF         

                   61.5 54.0 16.0 15.5 15.5 15.5 16.0 101.0

                   65.0 62.4 15.5 16.0 15.0 15.5 15.5 108.9   209.9



  4   Carter, Jeremy   Andover OC         

                   61.5 54.0 15.5 16.0 16.0 16.0 15.5 101.5

                   62.5 56.4 15.5 15.5 16.0 15.5 16.0 103.4   204.9



  5   Howe,Geoff         NYSEF                 

                   59.5 49.2 16.5 16.0 15.5 16.5 16.0  97.7

                   59.5 49.2 15.0 15.5 15.5 15.5 15.0  95.2   192.9



  6   Welch, Brian  Scarborough ME/LOC      

                   62.5 56.4 15.5 16.0 15.5 15.5 15.5 102.9

                   55.5 39.6 15.0 15.0 15.5 15.5 15.5  85.6   188.5



  7   Ambros, Marshall Lebanon OC      

                   59.0 48.0 15.0 14.5 15.0 15.0 15.5  93.0

                   59.0 48.0 15.0 14.5 15.0 15.5 15.0  93.0   186.0



  8   Farnham, John    Lebanon OC          

                   58.0 45.6 15.5 15.0 15.0 15.5 15.0  91.1

                   52.0 31.2 15.0 15.0 14.5 14.5 14.5  75.2   166.3



  9   Jones, Chris     Andover OC          

                   53.5 34.8 15.0 14.5 14.0 15.0 15.0  79.3

                   50.5 27.6 15.0 14.5 14.5 15.0 15.0  72.1   151.4



 10   Kling, Jonathan  Gunstock NA       

                   52.0 31.2 16.5 16.5 16.0 15.0 16.0  79.7

                   47.5 20.4 15.0 15.0 15.5 15.0 15.5  65.9   145.6



 11   Graves, Willy   Brattleboro OC      

                   47.0 19.2 14.5 14.5 15.0 15.0 14.0  63.2

                   49.5 25.2 15.0 15.5 15.0 15.0 15.0  70.2   133.4



 12   Whitman, Tobin  Lebanon OC       

                   51.5 30.0 13.5 13.5 14.0 13.5 13.5  70.5

                   47.5 20.4 13.5 13.5 14.0 13.5 13.5  60.9   131.4



 13   Roland, Peter  Lake Placid SC          

                   43.5 10.8 14.5 14.5 14.0 14.5 14.5  54.3

                   48.0 21.6 14.5 15.0 15.5 15.0 15.0  66.6   120.9



 14   Farnham, Brian   Lebanon OC         

                   45.5 15.6 14.5 13.5 14.0 15.0 15.5  59.1

                   45.0 14.4 14.5 14.0 14.5 14.5 15.0  57.9   117.0



 15   Baker, Andrew    Lebanon OC          

                   35.0 -9.6 14.0 14.5 14.0 13.5 13.5  31.9

                   46.5 18.0 14.0 14.5 14.5 14.5 14.5  61.5    93.4



 16   Delaney, Matt  Lake Placid SC          

                   42.5  8.4 16.0 15.5 15.0 15.515,5   39.4

                   43.0  9.6 14.5 14.0 14.5 15.0 15.5  53.6    93.0



 17   Fulton, Eric      Lebanon OC           

                   36.0 -7.2 14.0 14.0 14.0 14.0 14.0  34.8

                   36.0 -7.2 14.0 14.0 14.0 14.5 14.5  35.3    70.1



 18   Goodwin, Robbie Lake Placid SC

                   28.5-25.2 15.5 15.0 14.5 14.5 15.0  19.3

                   29.5-22.8 14.0 14.0 13.5 14.5 15.0  19.7    39.0



 19   McCahill, David Lake Placid SC

                   28.0-26.4 13.5 13.0 13.5 13.0 14.0  13.6

                   27.5-27.6 13.0 13.0 13.5 13.0 14.0  11.9    25.5





       Ladies Class:



  1   Szotyori,Liz      NYSEF               

                   59.5 49.2 16.0 16.0 15.5 15.5 15.5  96.2

                   59.0 48.0 16.0 15.5 15.0 15.5 16.0  95.0   191.2



  2   Van, Lindsey      NYSEF               

                   59.5 49.2 17.5 17.0 17.5 16.5 17.5 101.2

                   56.0 40.8 15.5 15.5 15.5 15.0 16.0  87.3   188.5



  3   McLane, Laura     NYSEF              

                   32.0-16.8 13.5 13.5 13.0 14.0 15.0  24.2

                   33.0-14.4 13.0 13.5 13.0 14.5 15.0  26.6    50.8





       Senior Class:



  1   Cutter, Ryan  Ford Sayre/NYSEF      

                   63.5 58.8 17.5 17.5 17.5 17.0 17.0 110.8

                   70.0 74.4 17.0 16.0 17.0 16.5 17.0 124.9   235.7



  2   Hoffman, Taylor   NYSEF            

                   68.0 69.6 15.5 16.0 15.5 15.5 16.0 116.6

                   65.5 63.6 18.0 18.0 18.0 18.0 17.5 117.6   234.2



  3   Baker, Chris   Lebanon/NYSEF        

                   65.0 62.4 17.0 16.0 16.0 15.5 15.5 109.9

                   64.5 61.2 15.5 16.0 15.0 14.5 15.5 107.2   217.1



  4   McNeil, Steve   Andover OC          

                   59.5 49.2 13.0 13.5 14.0 14.5 14.5  91.2

                   64.0 60.0 14.5 15.0 15.0 15.5 15.5 105.5   196.7



  5   Risch, Matt     Kennett H.S.            

                   59.0 48.0 15.5 15.0 14.5 15.5 14.5  93.0

                   58.5 46.8 15.0 15.0 15.0 15.5 15.0  91.8   184.8



  6   Squires, Brian  Brattleboro OC     

                   54.5 37.2 15.0 15.0 15.0 15.0 15.5  82.2

                   58.0 45.6 15.5 15.5 15.5 15.5 15.5  92.1   174.3



  7   Smith, Eric   Lebanon/NYSEF         

                   50.0 26.4 14.0 14.0 15.0 14.5 14.0  68.9

                   58.5 46.8 15.0 15.0 15.0 15.0 15.0  91.8   160.7






 

Jumpoff--for longest standing jump
(open to all comers)





  1   Hoffman, Taylor      68.0



  2   Goodwin, Morgan      67.5



  3   Cutter, Ryan         66.0



 tie  Baker, Chris         66.0



  4   Welch, Brian         64.0



  5   McNeil, Steve        62.0



  6   Carter, Jeremy       61.0



  7   Risch, Matt          60.0



  8   Squires, Brian       59.5



  9   Ambros, Marshall     58.0



 10   Jones, Chris         50.0



      Graves, Willy        48.0



      Roland, Peter        47.0



      Farnham, Brian       47.0



      Goodwin, Robbie      27.5







[ MORE RESULTS ] [ RESULTS INDEX ]

[ INDEX ] [ HOME ] [ GEN INFO ] [ INSIDE INFO ]