First Annual
Sig Evensen Memorial Ski Jump
NYSEF 90k Junior Olympic Qualifier
Saturday, Jan. 22, 2000

CHIEF OF COMPETITION . . . Larry Stone
TECHNICAL DELEGATE . . . . Peter Mikkelson
JUDGES
  1. Bob Rollins (USA)
  2. Ted Chivers (USA)
  3. Matt Bimonte (USA)
  4. Doug Hoffman (USA)
  5. Corky Colby (USA)
K point: 90.0 Meters; Points per Meter: 2.0







Junior II Class



Rank  Jumper-Name    Club        

        Dist Dist .....Judges Points..... Style Jump TOTAL

         (M) Pts  J-1  J-2  J-3  J-4  J-5   Pts  Pts  Pts



  1  Brian Welch     LOC        

        85.0 50.0 15.5 16.0 16.0 16.0 16.0 48.0 98.0 

        78.5 37.0 15.0 16.5 16.0 16.5 15.0 47.5 84.5 182.5

           

  2  Jonathan Kling  GNA        

        76.0 32.0 17.0 17.0 17.5 17.0 17.5 51.5 83.5 

        78.0 36.0 17.0 17.0 16.5 16.5 16.5 50.0 86.0 169.5

           

  3  Marshall Ambrose LOC        

        77.5 35.0 16.0 15.5 16.0 16.0 16.0 48.0 83.0 

        70.5 21.0 14.0 14.5 14.0 15.0 15.0 43.5 64.5 147.5

           

  4  Jeremy Carter   AOC        

        75.0 30.0 15.5 15.5 15.5 16.0 15.0 46.5 76.5 

        71.5 23.0 14.0 15.5 15.5 15.0 14.5 45.0 68.0 144.5

           

  5  Andrew Baker     LOC        

        56.0  -8.0 15.0 15.0 15.0 14.5 15.0 45.0 37.0 

        52.5 -15.0 13.0 14.5 14.5 14.5 14.0 43.0 28.0 65.0

           

  6  Evan Bliss       LP        

        54.5 -11.0 13.5 14.5 14.0 15.0 14.5 43.0 32.0 

        53.0 -14.0 13.0 13.0 14.0 13.0 14.0 40.0 26.0 58.0

           

  7  Brian Farnham    LOC        

        51.0 -18.0 15.0 15.5 14.5 15.0 14.0 44.5 26.5 

        50.5 -19.0 13.0 15.5 14.5 15.0 14.5 44.0 25.0 51.5

           

  8  Matt Delaney     LP        

        49.0 -22.0 13.0 14.0 14.0 15.0 14.5 42.5 20.5 

        52.0 -16.0 13.0 14.0 14.0 14.0 14.0 42.0 26.0 46.5

           

  9  Willie Graves    BOC        

        48.0 -24.0 13.0 12.5 14.0 14.5 15.0 41.5 17.5 

        49.5 -21.0 14.5  5.5  8.0  6.0  6.0 20.0 -1.0 16.5

          

 

Junior I Class

           

  1  Jamie Tuttle KEN        

        84.0 48.0 16.5 16.5 16.5 17.0 15.5 49.5  97.5 

        87.0 54.0 16.5 16.5 16.0 17.0 16.0 49.0 103.0 200.5

           

  2  Matt Risch KEN        

        67.5 15.0 14.0 14.5 14.5 14.5 15.0 43.5  58.5 

        75.0 30.0 14.5 14.5 14.5 15.0 14.5 43.5  73.5 132.0

           

  3  John Farnham LOC        

        47.5 -25.0 13.5 13.5 14.0 14.0 13.0 41.0  16.0 

        53.5 -13.0 14.0 14.0 15.0 14.5 14.0 42.5  29.5 45.5



           

Ladies Class

           

  1  Lindsey Van NSA        

        70.0 20.0 18.0 17.0 17.5 17.0 17.0 51.5 71.5 

        76.0 32.0 16.0 16.0 15.0 17.0 15.0 47.0 79.0 150.5

           

  2  Liz Szotyori LP        

        67.5 15.0 15.0 15.0 15.5 15.5 15.5 46.0 61.0 

        70.0 20.0 16.0 16.0 14.5 15.5 16.5 47.5 67.5 128.5

           

  3  Laura McLane KEN        

        40.0 -40.0 11.5 12.5 14.0 13.0 12.0 37.5 -2.5 

        40.5 -39.0 12.0 12.5 13.0 13.0 13.0 38.5 -0.5 -3.0



Senior Class



  1  Ryan Cutter FS        

        87.0 54.0 18.5 16.5 16.5 16.5 17.0 50.0 104.0 

        86.0 52.0 18.0 16.5 17.0 16.0 16.5 50.0 102.0 206.0

           

  2  Cris Baker LOC        

        83.5 47.0 17.5 16.5 16.5 17.0 16.0 50.0  97.0 

        87.5 55.0 16.5 17.0 16.5 17.5 15.5 50.0 105.0 202.0

           

  3  Earl McNeil AOC        

        78.0 36.0 16.5 16.0 16.0 16.5 15.0 48.5  84.5 

        81.5 43.0 15.0 15.0 16.0 15.5 15.0 45.5  88.5 173.0





 -----------------------------------------

First Annual
Sig Evensen Memorial Ski Jump
NYSEF 48k Junior Olympic Qualifier
Saturday, Jan. 22, 2000


Masters Class



  Rank Jumper-Name        Club      ........Points........

                                    Jp.1    Jp.2     Total



   1  Don West            LP        47.7    51.5      99.2

   2  Jon Farnham, Sr.    LOC       40.6    41.1      81.7





Junior III Class



   1  Sam Burke           LOC       81.5    79.8     161.3

   2  Erik Fulton                   43.2    43.2      86.4

   3  David McCahill      LP        36.0    41.4      77.4

   4  Nick Fairall        AOC       37.8    35.3      73.1

   5  Peter Freire        AOC       36.8    30.6      67.4

   6  Robbie Goodwin      LP        26.5    28.7      55.2

   7  Andrew Georgivits   AOC       21.6    23.2      44.8

   8  Andrew Bliss        LP        16.2    21.6      37.8





Junior II Class



   1  Jeremy Carter       AOC       90.4    89.9     180.3

   2  Brian Welch         LOC       87.2    92.5     179.7

   3  Marshall Ambrose    LOC       88.8    90.4     179.2

   4  Jonathan Kling      GNA       87.2    87.7     174.9

   5  Evan Bliss          LP        71.4    77.2     148.6

   6  Matt Delaney        LP        71.4    73.5     144.9

   7  Willy Graves        BOC       66.0    68.1     134.1

   8  Andrew Baker        LOC       57.5    65.3     122.8

   9  Brian Farnham       LOC       59.7    58.2     117.9

  10  Peter Roland        LP        49.6    33.7      83.3





Junior I Class



   1  Jamie Tuttle        KEN       89.4    88.4     177.8

   2  Jon Farnham,JR      LOC       77.2    81.5     158.7

   3  Matt Risch          KEN       75.2    83.1     158.3





Womens Class



   1  Lindsey Van         NSA       75.6    85.6     161.2

   2  Laura McLane        KEN       30.9    49.6      80.5

   3  Janne Rand          LP        10.9    12.4      23.3





Open Class



   1  Ryan Cutter         FS        88.3    95.0     183.3







[ MORE RESULTS ] [ RESULTS INDEX ]
[ INDEX ] [ HOME ] [ GEN INFO ] [ INSIDE INFO ]