CZE flag Harrachov CZE
XXII International Masters Competition

List of All Competitors
Learn how your friends did at IMC-2011

The two tables below list all of the competitors appearing on the various result sheets of individual events from IMC-XXII in Harrachov. For each athlete, we list the nation, and then the placement in each of the four individual competitions (K-40,70, 90 & N.C.).
The first list gives the skiers in alphabetical order by last name, and below that is a list broken down by nation. [ Please report any errors ]

 

Alphabetical Listing

Last name        first name    NAT      K-40  K-70  K-90   NC
-------------------------------------------------------------
Ahtiainen        Erkki         FIN        4    18           8
Asvatne          Jarl-Örjan    SWE              5     4
Bagaev           Anatoliy      RUS       11     5
Bark             Alexander     CAN             17           7
Begunov          Valeriy       RUS       10
Bernat           Pavel         CZE             13    10     5
Bjerke           Knut          NOR             16     9
Böhme            Oliver        GER             12     9
Braendshoi       Christian     NOR       16
Burgstaller      Nina          AUT        3
Cejchan          Luboš         CZE             14    10     1
Cerny            Jan           CZE       19
Chistyakov       Anatoliy      RUS        5                 3
Creutzburg       Jens          GER       12
Dalsegg          Odd-Erik      NOR        4    15
Diess            Richard       AUT        1                 1
Doldin           Petr          RUS       12                 7
Dollinger        Josef         AUT       11    24          11
Dorn             Axel          GER        3    14          10
Dorner           Charlie       AUT              3     1     9
Durheim          Markus        SWE       15
Eidem            Arnt-Kato     NOR        3    11
Elimä            Kurt          SWE        2
Finnanger        Reidar        NOR        1                 1
Fredheim         Geir-Atle     NOR             21
Fredheim         Ove           NOR             12     6     6
Gasienica        Jack          USA              1     1
Gohlke           Marko         GER              5     6
Graf             Dariusz       POL       14
Grigoreyv        Konstantin    RUS              6     6     2
Groma            Aleš          CZE              2     2
Groznov          Vasily        RUS              9    10
Hage             Olav          NOR              2     5
Haug             Alf-Tore      NOR        2     5
Haugen           Torbjoern     NOR                    6
Horack           Heike         GER        1
Heinonen         Janne         FIN              8     8
Helland          Joakim        NOR              1     2
Helland          Sindre        NOR        2     3
Hermo            Frode         NOR             12     8
Hlava            Josef         CZE             11     6
Hoffmann         Henry         GER        2     4           3
Hohlfeld         Sven          GER        8    18           7
Holmen           Kaare-Magnar  NOR        3     2           1
Huttunen         Pasi          FIN              1     1
Hysek            Jozef         SVK              7     6
Igorevich-Feniev Philipp       RUS       14
Jantunen         Markku        FIN             10           2
Jensen           Alf-Jonny     NOR        5    12
Jerábek          Rudolf        CZE              2     2
Jirotka          David         CZE              1     1
Joergensen       Arne-Jens     NOR              8     2
Johannessen      Stein         NOR              6
Joita            Roman         CZE       17
Jokiniemi        Marko         FIN        1     8
Kaardal          Tom           SWE        6     9
Kalinin          Vladimir      RUS              2     2
Karadi           Zsolt         HUN        7
Karjalainen      Väinö         FIN        1     8           2
Kaseva           Matti         FIN        5    10
Kašpar           Miloslav      CZE              6     9
Kavli            Denis         NOR             13     7     3
Kelemen          Tamas         HUN        8
Kinnunen         Seppo         FIN              2     2     1
Kirichenko       Ilya          RUS             10     8
Kjolen           Ole-Eldar     NOR              9     5     4
Knutsen          Björn         NOR                    1
Kokkonen         Antti         FIN              2     1
Koljonen         Teuvo         FIN        2                 2
Köllner          Ingolf        GER             13    11
Komulainen       Rauno         FIN              4     3     8
Kondratyev       Vladimir      RUS        9                 2
Könönen          Esa           FIN             10
Konvalinka       Jirí          CZE             15
Korpi            Keijo         FIN        8
Kostovskyy       Igor          UKR             16
Krajncan         Slavko        SLO        7    20           9
Kristiansen      Stian         NOR              7     7
Kuzmin           Pavel         RUS              3     3     3
Lambert          James         GBR              7     6
Lamminpää        Aatto         FIN              3     2     3
Lamminpää        Martti        FIN        1     1           2
Lappalainen      Juha          FIN             10     6
Leinonen         Olavi         FIN        7
Lemmerer         Freddy        AUT        6
Leninskiy        Sergey        RUS        2     1
Lislegaard       Geir-Rune     NOR                    4
Lomheim          Jon-Ove       NOR        4    10           2
Lomheim          Per-Birger    NOR        7                 4
Malin            Tor-Arild     NOR       11                 9
Malvalehto       Markus        FIN              6     1
Medvedev         Sergey        RUS        2     5
Mikeska          Zbynek        CZE              9     5     4
Mikhaltchenkov   Vladimir      RUS       12    14           7
Mikhaylov        Yury          RUS        8                 1
Minin            Valery        RUS                    8
Mironov          Alexsey       RUS        9
Mocholov         Konstantin    RUS       13
Molnár           Laszló        HUN        3     8
Mömmö            Petteri       FIN              7     5
Morávek          Jirí          CZE        9
Nejedlo          Oldrich       CZE              3     3
Niemi            Taneli        FIN             13     5
Nikiforuk        Vasilyy       UKR       15
Nilsson          Pietro        SWE        1    13           6
Noponen          Ari           FIN              6     4
Nordheim         Dan-Kjetil    NOR       10    23
Nykänen          Juha          FIN              2     3
Nykänen          Matti         FIN        1     6
Orschel          Johannes      GER        2     7           5
Oskal            Alf-Ole       NOR       10
Oskal            Jan-Willy     NOR        5     6           5
Otradovsky       Bohuslav      CZE        9
Otradovsky       Jaroslav      CZE        9
Pakhomov         Alexander     RUS        6                 3
Pasanen          Jani          FIN             16    11     6
Pavlica          Jan           CZE        9    22
Pavlica          Josef         CZE       10    23
Peer             Martin        AUT              5     7     2
Pesonen          Kari          FIN              9     7     3
Pirozhkov        Mikhail       RUS              4     4
Pulkki           Juha          FIN        6    20           4
Putkinen         Jari          FIN             12     8
Rahko            Ilkka         FIN        3     9           1
Reimann          Jan           EST             17    12     6
Reiner           Jens-Peter    GER        5    11
Reuteler         Bruno         SUI              1     3
Ringkilen        Torry         NOR              8     4
Ringseth         Jan           NOR        6
Ritson           Jaanus        EST              9     4     2
Roenning         Svein-Erik    NOR        5                10
Rogler           Dieter        GER       13    25
Roistad          Bjoern        NOR        6    17           5
Rošelj           Janko         SLO       14
Rosenlund        Hannu         FIN        7     6
Rupprechter      Erhard        AUT              5     5
Sahlstöm         Jyrki         FIN        7    13           6
Saichik          Vladimir      RUS        2    11
Salhofer         Andreas       AUT             19    11     8
Saloniemi        Åke           SWE        4                 2
Savin            Valeryy       UKR        1     3
Schilling        Frank         GER        8
Schnyder         Ralf          SUI        7    24
Schömann         Danny         GER        7
Schramm          Wolfgang      GER       11                 6
Schwab           Stefan        GER        5    17
Schweter         Marc          GER        5    18           4
Sherlgin         Dima          RUS              7     9
Shumenko         Iurii         UKR       12
Shvetsov         Boris         RUS        8                 8
Sjögren          Arsi          FIN              1     1     1
Skatvedt         Ole-Andreas   NOR              2     1     4
Skevik           Jan           NOR        4     4           1
Soerlien         Knut          NOR              1     3
Sölkner          Klaus         AUT        2     7           3
Steielow         Jürgen        GER             11
Stenberg         Sigmund       NOR        3     4
Stranden         Veijo         FIN              5     5
Stranz           Andreas       AUT             11    12     5
Stroem           Knut-Bjoernar NOR              3     1
Strömvall        Olle          SWE        8
Sviridov         Igor          KAZ              4     4
Terentiev        Fidel         RUS              4     3     1
Timachev         Aleksandr     RUS        5    15           5
Tomeš            Michal        CZE        4
Tomeš            Stanislav     CZE             12    10     5
Torvik           Jo-Kaare      NOR        2    10
Tuczai           Péter         HUN        3
Tyyster          Ville         FIN        6    15
Ulyanov          Vladimir      RUS        3    16           4
Uusitalo         Kalle         FIN        1     4
Vaara            Reino         SWE        9
Vaht             Alan          EST        4    14           7
Vaht             Magnus        EST       11    22
Viitasalo        Harri         FIN       16
Vik              Per-Ole       NOR        1           9
Villesvik        Oyvind        NOR              3     2     3
Vockrodt         Thomas        GER        9                 4
Vogel            Henrik        GER        6    19
Weinlich         Daniel        CZE       18    25
Weixler          Steffi        AUT        2
Wester           Knut-Gustav   NOR        4     3
Winterhalder     Alex          GBR       13
Woien            Geir-Atle     NOR        4    21
Zapf             Anton         GER              7     3
Zeisl            Peter         AUT              4
Zürcher          Markus        SUI        8


Listing by Nation

Last name        first name    NAT      K-40  K-70  K-90   NC
-------------------------------------------------------------
Burgstaller      Nina          AUT        3
Diess            Richard       AUT        1                 1
Dollinger        Josef         AUT       11    24          11
Dorner           Charlie       AUT              3     1     9
Lemmerer         Freddy        AUT        6
Peer             Martin        AUT              5     7     2
Rupprechter      Erhard        AUT              5     5
Salhofer         Andreas       AUT             19    11     8
Sölkner          Klaus         AUT        2     7           3
Stranz           Andreas       AUT             11    12     5
Weixler          Steffi        AUT        2
Zeisl            Peter         AUT              4

Bark             Alexander     CAN             17           7

Bernat           Pavel         CZE             13    10     5
Cejchan          Luboš         CZE             14    10     1
Cerny            Jan           CZE       19
Groma            Aleš          CZE              2     2
Hlava            Josef         CZE             11     6
Jerábek          Rudolf        CZE              2     2
Jirotka          David         CZE              1     1
Joita            Roman         CZE       17
Kašpar           Miloslav      CZE              6     9
Konvalinka       Jirí          CZE             15
Mikeska          Zbynek        CZE              9     5     4
Morávek          Jirí          CZE        9
Nejedlo          Oldrich       CZE              3     3
Otradovsky       Bohuslav      CZE        9
Otradovsky       Jaroslav      CZE        9
Pavlica          Jan           CZE        9    22
Pavlica          Josef         CZE       10    23
Tomeš            Michal        CZE        4
Tomeš            Stanislav     CZE             12    10     5
Weinlich         Daniel        CZE       18    25

Reimann          Jan           EST             17    12     6
Ritson           Jaanus        EST              9     4     2
Vaht             Alan          EST        4    14           7
Vaht             Magnus        EST       11    22

Ahtiainen        Erkki         FIN        4    18           8
Heinonen         Janne         FIN              8     8
Huttunen         Pasi          FIN              1     1
Jantunen         Markku        FIN             10           2
Jokiniemi        Marko         FIN        1     8
Karjalainen      Väinö         FIN        1     8           2
Kaseva           Matti         FIN        5    10
Kinnunen         Seppo         FIN              2     2     1
Kokkonen         Antti         FIN              2     1
Koljonen         Teuvo         FIN        2                 2
Komulainen       Rauno         FIN              4     3     8
Könönen          Esa           FIN             10
Korpi            Keijo         FIN        8
Lamminpää        Aatto         FIN              3     2     3
Lamminpää        Martti        FIN        1     1           2
Lappalainen      Juha          FIN             10     6
Leinonen         Olavi         FIN        7
Malvalehto       Markus        FIN              6     1
Mömmö            Petteri       FIN              7     5
Niemi            Taneli        FIN             13     5
Noponen          Ari           FIN              6     4
Nykänen          Juha          FIN              2     3
Nykänen          Matti         FIN        1     6
Pasanen          Jani          FIN             16    11     6
Pesonen          Kari          FIN              9     7     3
Pulkki           Juha          FIN        6    20           4
Putkinen         Jari          FIN             12     8
Rahko            Ilkka         FIN        3     9           1
Rosenlund        Hannu         FIN        7     6
Sahlstöm         Jyrki         FIN        7    13           6
Sjögren          Arsi          FIN              1     1     1
Stranden         Veijo         FIN              5     5
Tyyster          Ville         FIN        6    15
Uusitalo         Kalle         FIN        1     4
Viitasalo        Harri         FIN       16

Lambert          James         GBR              7     6
Winterhalder     Alex          GBR       13

Böhme            Oliver        GER             12     9
Creutzburg       Jens          GER       12
Dorn             Axel          GER        3    14          10
Gohlke           Marko         GER              5     6
Hoffmann         Henry         GER        2     4           3
Hohlfeld         Sven          GER        8    18           7
Horack           Heike         GER        1
Köllner          Ingolf        GER             13    11
Orschel          Johannes      GER        2     7           5
Reiner           Jens-Peter    GER        5    11
Rogler           Dieter        GER       13    25
Schilling        Frank         GER        8
Schömann         Danny         GER        7
Schramm          Wolfgang      GER       11                 6
Schwab           Stefan        GER        5    17
Schweter         Marc          GER        5    18           4
Steielow         Jürgen        GER             11
Vockrodt         Thomas        GER        9                 4
Vogel            Henrik        GER        6    19
Zapf             Anton         GER              7     3

Karadi           Zsolt         HUN        7
Kelemen          Tamas         HUN        8
Molnár           Laszló        HUN        3     8
Tuczai           Péter         HUN        3

Sviridov         Igor          KAZ              4     4

Bjerke           Knut          NOR             16     9
Braendshoi       Christian     NOR       16
Dalsegg          Odd-Erik      NOR        4    15
Eidem            Arnt-Kato     NOR        3    11
Finnanger        Reidar        NOR        1                 1
Fredheim         Geir-Atle     NOR             21
Fredheim         Ove           NOR             12     6     6
Hage             Olav          NOR              2     5
Haug             Alf-Tore      NOR        2     5
Haugen           Torbjoern     NOR                    6
Helland          Joakim        NOR              1     2
Helland          Sindre        NOR        2     3
Hermo            Frode         NOR             12     8
Holmen           Kaare-Magnar  NOR        3     2           1
Jensen           Alf-Jonny     NOR        5    12
Joergensen       Arne-Jens     NOR              8     2
Johannessen      Stein         NOR              6
Kavli            Denis         NOR             13     7     3
Kjolen           Ole-Eldar     NOR              9     5     4
Knutsen          Björn         NOR                    1
Kristiansen      Stian         NOR              7     7
Lislegaard       Geir-Rune     NOR                    4
Lomheim          Jon-Ove       NOR        4    10           2
Lomheim          Per-Birger    NOR        7                 4
Malin            Tor-Arild     NOR       11                 9
Nordheim         Dan-Kjetil    NOR       10    23
Oskal            Alf-Ole       NOR       10
Oskal            Jan-Willy     NOR        5     6           5
Ringkilen        Torry         NOR              8     4
Ringseth         Jan           NOR        6
Roenning         Svein-Erik    NOR        5                10
Roistad          Bjoern        NOR        6    17           5
Skatvedt         Ole-Andreas   NOR              2     1     4
Skevik           Jan           NOR        4     4           1
Soerlien         Knut          NOR              1     3
Stenberg         Sigmund       NOR        3     4
Stroem           Knut-Bjoernar NOR              3     1
Torvik           Jo-Kaare      NOR        2    10
Vik              Per-Ole       NOR        1           9
Villesvik        Oyvind        NOR              3     2     3
Wester           Knut-Gustav   NOR        4     3
Woien            Geir-Atle     NOR        4    21

Graf             Dariusz       POL       14

Bagaev           Anatoliy      RUS       11     5
Begunov          Valeriy       RUS       10
Chistyakov       Anatoliy      RUS        5                 3
Doldin           Petr          RUS       12                 7
Grigoreyv        Konstantin    RUS              6     6     2
Groznov          Vasily        RUS              9    10
Igorevich-Feniev Philipp       RUS       14
Kalinin          Vladimir      RUS              2     2
Kirichenko       Ilya          RUS             10     8
Kondratyev       Vladimir      RUS        9                 2
Kuzmin           Pavel         RUS              3     3     3
Leninskiy        Sergey        RUS        2     1
Medvedev         Sergey        RUS        2     5
Mikhaltchenkov   Vladimir      RUS       12    14           7
Mikhaylov        Yury          RUS        8                 1
Minin            Valery        RUS                    8
Mironov          Alexsey       RUS        9
Mocholov         Konstantin    RUS       13
Pakhomov         Alexander     RUS        6                 3
Pirozhkov        Mikhail       RUS              4     4
Saichik          Vladimir      RUS        2    11
Sherlgin         Dima          RUS              7     9
Shvetsov         Boris         RUS        8                 8
Terentiev        Fidel         RUS              4     3     1
Timachev         Aleksandr     RUS        5    15           5
Ulyanov          Vladimir      RUS        3    16           4
Krajncan         Slavko        SLO        7    20           9
Rošelj           Janko         SLO       14

Reuteler         Bruno         SUI              1     3
Schnyder         Ralf          SUI        7    24
Zürcher          Markus        SUI        8

Hysek            Jozef         SVK              7     6

Asvatne          Jarl-Örjan    SWE              5     4
Durheim          Markus        SWE       15
Elimä            Kurt          SWE        2
Kaardal          Tom           SWE        6     9
Nilsson          Pietro        SWE        1    13           6
Saloniemi        Åke           SWE        4                 2
Strömvall        Olle          SWE        8
Vaara            Reino         SWE        9

Kostovskyy       Igor          UKR             16
Nikiforuk        Vasilyy       UKR       15
Savin            Valeryy       UKR        1     3
Shumenko         Iurii         UKR       12

Gasienica        Jack          USA              1     1

See   [ 2011 IMC Report ]   or   [ IMC News ]

We have results for:   [ K-70 ]    [ K-40 ]    [ K-90 ]    [ Team Jp ]    [ N.C. ]

Three Harrachov Logos
[ International Masters ] [ USA Masters ] [ Eastern US Jumping ] [ INDEX ]

Copyright © 2011 All Rights Reserved