XIX International Masters Championships
Ski Jumping and Nordic Combined

Taivalkoski, FIN, Feb. 24 - Mar. 2, 2008

Event Logo

 
Nordic Combined Competition

 
By IMC Rule, older Nordic Combined competitors earn their jumping points on a smaller jump and race a shorter distance than younger skiers. The listing below gives the jump size used and the distance raced for each age group. The results files provided by the organizers gave jumping points and rank, cross country race time and rank, and time back at the finish, so we give those five columns below.

 

Class-9 (70-74)  K-38 jump, race 3 km



     bib  Competitor Name      Nation   Jump  Jp.  Race  XC   Time

                                       points rnk  time  rnk  back

 ------------------------------------------------------------------



 1.  11  Martti Lamminpää      Finland  152.5  1.  15:35  3.  00:00 

 2.  15  Aarne Lintulahti      Finland   90.8  5.  13:57  1.  00:50 

 3.  12  Teuvo Koljonen        Finland  133.2  2.  15:55  4.  01:06 

 4.  13  Don West                USA    103.4  3.  15:02  2.  01:25 

 5.  14  Valentin Kuznetsov    Russia   101.4  4.  21:23  5.  07:51 







Class-8 (65-69)  K-38 jump, race 3 km



     bib  Competitor Name      Nation   Jump  Jp.  Race  XC   Time

                                       points rnk  time  rnk  back

 ------------------------------------------------------------------



 1.  21  Per B Lomheim         Norway   144.9  1.  11:58  1.  00:00 

 2.  23  Arnold Lund           Norway   139.9  3.  12:13  2.  00:27 

 3.  25  Ivar Solberg          Norway   124.7  5.  13:45  4.  02:35 

 4.  24  Felix Ayrapetov       Russia   132.1  4.  14:10  5.  02:43 

 5.  26  Igor Sedinein         Russia    58.5  6.  12:34  3.  04:03 

 6.  22  Teuvo Hokkanen        Finland  144.5  2.  16:23  6.  04:26 







Class-7 (60-64)  K-38 jump, race 3 km



     bib  Competitor Name      Nation   Jump  Jp.  Race  XC   Time

                                       points rnk  time  rnk  back

 ------------------------------------------------------------------



 1.  31  Gjert Andersen        Norway   183.9  1.  11:12  3.  00:00 

 2.  32  Aatto Lamminpää       Finland  179.0  2.  11:30  6.  00:30 

 3.  34  Åke Saloniemi         Sweden   155.2  4.  11:05  2.  01:02 

 4.  33  Reidar Finnanger      Norway   161.7  3.  11:28  5.  01:09 

 5.  37  Valeriy Chuykin       Russia   126.7  7.  10:11  1.  01:16 

 6.  38  Pentti Körkkö         Finland  125.2  8.  11:19  4.  02:28 

 7.  36  Boris Shvetsov        Russia   150.9  6.  16:14  7.  06:21 







Class-6 (55-59)  K-53 jump, race 5 km



     bib  Competitor Name      Nation   Jump  Jp.  Race  XC   Time

                                       points rnk  time  rnk  back

 ------------------------------------------------------------------



 1.  63  Jan Skevik            Norway   149.1  3.  15:05  1.  00:00 

 2.  62  Dennis Kavli          Norway   150.3  2.  15:54  2.  00:44 

 3.  65  Oiva Ollikainen       Finland  148.6  5.  16:05  3.  01:02 

 4.  67  Yury Golov            Russia   136.6  7.  16:10  4.  01:55 

 5.  64  Väinö Karjalainen     Finland  148.8  4.  17:12  5.  02:08 

 6.  68  Aleksandr Pahomev     Russia   133.4  8.  17:32  6.  03:29 

 7.  69  Kauko Tikka           Sweden   105.6  9.  25:16  7.  13:05 







Class-5 (50-54)  K-53 jump, race 5 km



     bib  Competitor Name      Nation   Jump  Jp.  Race  XC   Time

                                       points rnk  time  rnk  back

 ------------------------------------------------------------------



 1.  91  Arsi Sjögren          Finland  210.7  1.  15:57  4.  00:00 

 2.  97  Pertti Laaksonen      Finland  152.7  7.  13:31  1.  01:26 

 3.  94  Vladimir Ulyanov      Russia   187.3  4.  16:19  6.  01:56 

 4.  95  Jon O Lomheim         Norway   171.9  5.  15:43  3.  02:21 

 5.  96  Stein A Hoel          Norway   169.8  6.  18:31  7.  05:18 

 6. 102  Vladimir Kondratjev   Russia    70.6 12.  15:18  2.  08:41 

 7. 103  Hannu Jäälinoja       Finland   66.2 13.  15:57  5.  09:38 

 8. 100  Vasil Nikiforuk       Ukraine   98.5 10.  18:48  8.  10:20 

 9. 101  Harri Viitasalo       Finland   95.6 11.  18:59  9.  10:42 

10.  98  Odd Erik Norsteien    Norway   138.8  8.  23:58 10.  12:49 







Class-4 (45-49)  K-53 jump, race 10 km



     bib  Competitor Name      Nation   Jump  Jp.  Race  XC   Time

                                       points rnk  time  rnk  back

 ------------------------------------------------------------------



 1. 125  Markku Jantunen       Finland  162.8  5.  29:18  1.  00:00 

 2. 126  Leonid Vologjanin     Russia   155.7  6.  30:20  2.  01:31 

 3. 130  Jury Mikhaylov        Russia   138.4 10.  30:34  3.  02:54 

 4. 124  Bjorn Roistad         Norway   164.3  4.  33:00  5.  03:36 

 5. 131  Matti Saari           Finland  137.1 11.  32:23  4.  04:48 

 6. 123  Jyrki Sahlström       Finland  164.9  3.  35:03  6.  05:37 

 7. 128  Vladimir Veprintsev   Russia   147.1  8.  36:02  8.  07:47 

 8. 129  Alan Donald Jones       GBR    138.5  9.  35:59  7.  08:18 

 9. 121  Rauno Komulainen      Finland  189.1  1.  43:06 10.  12:03 

10. 132  Juhani Saapunki       Finland  137.1 11.  41:39  9.  14:04 







Class-3 (40-44)  K-53 jump, race 10 km



     bib  Competitor Name      Nation   Jump  Jp.  Race  XC   Time

                                       points rnk  time  rnk  back

 ------------------------------------------------------------------



 1. 151  Fidel Terentiev       Russia   188.4  1.  28:08  1.  00:00 

 2. 154  Ove Fredheim          Norway   171.6  4.  30:34  2.  03:33 

 3. 156  Erkki Ahtiainen       Finland  158.4  6.  32:03  3.  05:55 

 4. 152  James Lambert          GBR     184.8  2.  38:22  4.  10:28 

 5. 157  Robert Peterson       Sweden   140.3  7.  39:18  5.  14:22 

 6. 155  Pietro Nilsson        Sweden   163.3  5.  42:26  6.  15:58 







Class-2 (35-39)  K-53 jump, race 10 km



     bib  Competitor Name      Nation   Jump  Jp.  Race  XC   Time

                                       points rnk  time  rnk  back

 ------------------------------------------------------------------



 1. 181  Konstantin Grikoryev  Russia   206.9  1.  28:09  1.  00:00 

 2. 184  Konstantin Ryabinin   Russia   178.0  4.  28:48  2.  02:35 

 3. 183  Klaus Sölkner         Austria  194.0  3.  30:44  5.  03:27 

 4. 186  Alexandr Postanogov   Russia   165.1  6.  30:36  4.  05:14 

 5. 185  Lars Englund          Sweden   166.1  5.  36:27  6.  11:01 

 6. 189  Egor Sizov            Russia    64.0  9.  29:59  3.  11:22 

 7. 188  Freddy Lemmerer       Austria  107.1  8.  45:30  7.  24:00 







Class-1 (30-34)  K-53 jump, race 10 km



     bib  Competitor Name      Nation   Jump  Jp.  Race  XC   Time

                                       points rnk  time  rnk  back

 ------------------------------------------------------------------



 1. 205  Jury Pavlov           Russia   148.4  5.  27:41  1.  00:00 

 2. 201  Igor Fedorov          Russia   209.7  1.  32:21  5.  00:35 

 3. 204  Taivo Pallotedder     Estonia  152.2  4.  30:01  2.  02:05 

 4. 202  Jani Pasanen          Finland  166.5  2.  31:47  4.  02:54 

 5. 203  Juha Pulkki           Finland  155.5  3.  31:23  3.  03:14 

 6. 206  Vasyl Oleksiuk        Ukraine  137.6  6.  35:28  6.  08:30 









We have results for the following competitions in IMC-2008:

[ 38m Jump ]  [ 53m Jump ]  [ 73m Jump ]  [ Team Jump ]  [ Nordic Comb.]  [ NC Team Sprint ]

 
[ IMC Report ]         [ IMC Index ]


[ International Masters ] [ USA Masters] [ Eastern US Jumping ] [ INDEX ]

Copyright © 2014 All Rights Reserved